Hraní a mazlení křečkovi přináší spokojený a zdravý život. Jak ale správně křečka vyndat ven? Přečtěte si několik tipů, díky kterým nemusíte mít strach vytáhnout svého malého kamaráda z klece. Tyto jednotlivé kroky pomohou i jemu. Není díky nim vystavován zbytečnému stresu z neopatrné manipulace.

Koukáte na křečka a chcete ho vyndat ven. Co když vás ale kousne? Nebo začne zběsile utíkat a vy ho při pokusu o chycení zraníte? Nebojte se, manipulace s křečkem jde nacvičit i v klidu a bez zbytečného strachu. Stačí jen dodržet pár níže uvedených bodů.

Vyberte správný čas

Jestliže váš křeček spí, nechte ho spát. Toto zvířátko je aktivní hlavní večer a v noci. Přes den tedy potřebuje načerpat sílu. Když ho probudíte ze spánku, může být nepříjemné. Je lepší počkat, až si křečík dosyta odpočine a bude připraven na akci. To bývá většinou pozdní odpoledne až večer. Počkejte tedy na tento čas.

Umyjte si ruce

Křečci mají velmi citlivý čich, proto je důležité si před každou manipulací umýt ruce. Můžete mít pocit, že je máte čisté.  Přesto na nich ulpívají různé pachy, které jsou vašemu křečkovi nepříjemné. On tak může být nevrlý. Pokud by ucítil z vašich rukou nějaké jídlo, je také možné, že vás kousne. Není to nic osobního, má prostě chuť. Takto snadno ucítí i ostatní zvířata, s kterými jste se před chvílí mazlili. Proto tento krok nevynechávejte.

Protřete si v rukách trochu čisté podestýlky

Jak bylo výše zmíněno, křeček má dobře vyvinutý čich. Pach, který je mu dobře známý je ten, který zná ze svého obydlí. Přináší mu pocit bezpečí. Vezměte z pytlíku trochu podestýlky a protřete ji v umytých rukách. Křeček z nich tak ucítí známou a bezpečnou vůni. To ho uklidní a nebude tolik vystrašený. Ucítí i vůni vaši, na kterou si postupně zvykne a bude ji mít spojenou s bezpečím. 

Jak vyndat křečka ven?

Po předchozích krocích si dejte do ruky pár dobrůtek na dlaň. Načerpejte inspiraci v jídelníčku pro křečky. Pak ruku opatrně vložte do klece a nechte ji tam. Dejte svému křečkovi čas a počkejte, až on přijde k vám. Nechte ho očichat svoji ruku. On na vás opatrně vyleze a začne jíst. Ještě chvíli vydržte, než získá pocit jistoty a poté ruku s křečkem opatrně vyndejte z klece ven. Takto pomalu a jemně vyndejte svého křečka vždy. Přejdete tak zbytečnému stresu vašeho malého zvířátka.

  • Vždy nechte svého křečka, aby vám nejdříve v klidu očichal ruku. Zbytečně ho neplašte.
  • Pokaždé, když ho držíte, mějte ruce nad stolem, nebo seďte na zemi a ruce udržujte nízko. Křečci rádi nečekaně utíkají. Při pádu z velké výšky by si mohl ublížit.
  • Jestliže se váš mazlík snaží o útěk nebo vás dokonce kousne, ukliďte ho zpět do jeho klece. Možná je již unavený a potřebuje klid.

Přečtěte si zajímavý článek o věcech, které se svým křečkem nedělejte a zjistěte, proč váš křeček kouše.

Se svým křečkem se pravidelně mazlete

Svého malého hlodavce hýčkejte, mazlete se s ním a nechte ho po sobě lézt. Tato malá zvířátka mají ráda pozornost a za společné chvíle budou velmi ráda. Dávejte ovšem pozor, abyste je z obavy z útěku příliš nemačkali. Mohli byste jim takto omylem ublížit. Rádi vás budou očichávat a prozkoumávat. Toto je skvělá cesta k budování důvěry a vytváření pouta mezi vámi. 

  • Než křečka vyndáte, zavřete všechny dveře do místnosti, kde se mazlíte se svým křečkem. Pokud je to možné, dejte překážky před různé škvíry, kam by mohl křeček zalézt. Zajistěte kabely a jedovaté kytky.
  • Omezte mazlení na dobu 10–15 minut u zvyklejšího zvířátka. V začátcích tuto dobu raději zkraťte na 3–4 minuty. Vašeho křečka by delší mazlení nemuselo bavit a více by se snažil utéct. Nebo vás kousnout.

Nyní už víte, jak lehce a bezpečně vyndat svého křečka z klece. Tento postup vám pomůže vytvářet důvěru mezi vámi a vaším zvířátkem. Nebude z vás mít strach a na společné chvilky s vámi se bude těšit.

Jak jste na tom s manipulací křečka vy? Bojíte se při vytahování, že vás kousne? Máte strach, že mu ublížíte? Nebo křečka prostě a jednoduše rychle vytáhnete? Podělte se s ostatními chovateli těchto úžasných zvířátek v komentáři o své zkušenosti.

Všechny křečky potěší, když budete tento článek šířit dál.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
<33
2 let před

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat
Můj křeček byl velmi velmi hodný až do teď 🙁 začal mě kousat a až tak moc, že mi tekla krev
Opravdu svého křečka mám ráda a vždy si umývám ruce než na něho sáhnu a otřu si o hobliny ruce, vlastně dělám vše a nezabírá to
Pokud budete vědět ještě něco co by mohlo zabrat napiš te mi
Děkuju

Sára
1 rok před

my máme doma křečici a jmenuje se jiskra
a moc ráda běhá v kolečku a ráda se mazlí
a schovává