Přehled

Syrští křečci mohou být fantastickými společníky. Tito křečci jsou díky své odlišné povaze a svérázným způsobům skvělou volbou domácího mazlíčka a péče o ně je snadná, jakmile poznáte jejich potřeby.

Než se rozhodnete pořídit si domů syrského křečka, je důležité znát jeho potřeby a závazky, které to pro vás bude znamenat. Důkladně si rozmyslete, zda se jedná o domácího mazlíčka, kterému věnujete čas, prostor a peníze. V tomto článku se zabýváme základními potřebami syrských křečků a máme pro vás několik řadu informací, které vám pomohou začít s jeho chovem.

Křečci syrští musí žít samostatně, protože jsou to teritoriální savci a po dosažení dospělosti, což je 8 až 12 týdnů, se začnou mezi sebou prát. Syrští křečci by nikdy neměli být chováni v párech nebo skupinách, jakmile dospějí. Dokonce i pach jiného dospělého křečka v jednom domě může způsobit určité rozrušení, proto je vždy lepší zůstat jen u jednoho.

Křečci syrští jsou noční zvířata, což znamená, že jsou nejaktivnější po soumraku. Jejich průměrná délka života se pohybuje mezi 1 a 2 roky, ale není výjimkou, že žijí i mnohem déle. I když ve srovnání s králíkem nebo kočkou je jejich průměrná délka života nižší – přesto jsou po tuto dobu velkým závazkem a budou od svých majitelů potřebovat denně pozornost a péči. Než si tedy svého křečka vezmete domů, ujistěte se, že se tomu váš životní styl dokáže přizpůsobit.

Jejich noční povaha znamená, že budou v noci vzhůru, budou hrabat, běhat, šplhat po kleci, hrát si a jíst! To je velmi důležitý fakt, který je třeba před pořízením křečka zvážit, protože může rozhodnout o tom, kde v domě bude mít křeček výběh – je přirozené, že při šmejdění a běhání v kolotoči dělají docela hluk.

Křečci syrští mohou být vynikajícími domácími mazlíčky. Mohou být velmi aktivní a mají skvělou individuální povahu. Při správném chovu a zacházení se stanou vašimi přáteli na celý život. Když jsou mladí manipulace s křečky může být složitá, protože si teprve zvykají na velký svět. Syrští křečci jsou dravá zvířata – hlasité zvuky, prudké pohyby a doteky je mohou ze začátku trochu znervózňovat. Než si pořídíte křečka, je důležité si to uvědomit a připravit se na to, že bude chvíli trvat, než se s ním vy a vaše rodina budete moci pomazlit. Manipulace s křečky je v prvních dnech především o vybudování důvěry, s doteky tedy buďte opatrní. Než je vezmete do ruky, může to nějakou dobu trvat.

Nejlepší tipy pro zacházení s křečkem:

Křeček nikdy nekousne, pokud k tomu není důvod
Mnoho lidí je při manipulaci s křečky nervózních kvůli strachu z pokousání. Ano, kousnutí může bolet (a to hodně), ale při šetrném zacházení se z křečků mohou stát báječní chlupáči, kteří vám budou sedět v ruce, užívat si hlazení a libovat si ve vaší společnosti. Můžete si také přečíst náš článek Proč křeček kouše zde.

Umyjte si ruce!
Křečci syrští mají velmi špatný zrak a spoléhají se především na čich a hmat. Pokud vaše ruce voní po jídle, můžete se vsadit, že si bude chtít kousnout a ochutnat, co tak lahodně voní!

Nechte je nejdříve probudit.
Vzhledem k tomu, že jsou tito drobečci nejaktivnější obvykle v noci, nebudou pravděpodobně vzhůru když se vracíte ze školy nebo práce a budete se s nimi chtít pomazlit. Proto je velmi důležité je probudit jemným hlasem či menším hlukem v kleci, než se je pokusíte zvednout. Pokud jim nejdříve nedáte pár minut na probuzení, můžete mít křečka velmi nevrlého, a to není zrovna nejlepší začátek.

Buďte jemní!
Syrští křečci jsou citliví na dotek a chytání nebo šťouchání je může vyděsit a znervóznit při manipulaci. Při zvedání je vždy jemně nabírejte oběma rukama a hladěte je velmi jemně (vyhýbejte se čenichu a fouskům). Pokud je váš křeček příliš nervózní na to, abyste ho mohli bezpečně zvednout, doporučujeme pro začátek použít plastový kelímek. Nabíráním do kelímku je můžete bezpečně přemístit z bodu A do bodu B bez obav, že vám vyskočí z rukou, dokud si vy i váš křeček nebudete při manipulaci jistější.

Málo a často.
Pro začátek se snažte s křečkem manipulovat pouze 10-15 minut. Krátká a jemná sezení naučí vašeho křečka, že manipulace není ani dlouhý, ani děsivý proces, a za chvíli bude zase v bezpečí svého výběhu. Tímto způsobem lze do značné míry posílit jeho sebedůvěru.

Nesahejte na obličej.
Vrátíme-li se ke křečkům a jejich zraku, syrští křečci nemají nejlepší zrak pro rozlišování věcí zblízka, takže když se k nim přiblížíte s rukou nebo prstem směrem k jejich nosu, může to pro ně být velmi děsivé. To je může znervóznit a způsobit, že začnou utíkat nebo kousnou.

Křečky můžete vycvičit!
Ačkoli jsou tito roztomilí savci malí, s trochou času a trpělivosti je lze naučit jejich jméno, snadno si osvojí rutinní postupy, sami se vycvičí na podestýlku a při postupném učení budou dokonce dělat některé jednoduché triky. Čím více času s nimi strávíte, tím více zábavy si s nimi užijete.

 

Časem si syrští křečci skvěle zvyknou, že je berete do rukou a nebude je tato manipulace stresovat. U některých to může trvat týden, jiní mohou být citlivější a trvá jim to několik týdnů. Buďte však trpěliví, postupujte s nimi pomalu a oni se dostanou do bodu, kdy budou rádi, když s nimi budete denně manipulovat.  Možná to nebude trvat dlouho a dokonce na vás budou čekat připraveni si hrát. 

Co dělat a nedělat

Před první manipulací s křečkem ho nechte alespoň den rozkoukat a trochu si zvyknout na nové prostředí. Hrajte si s ním co nejčastěji, při manipulaci s ním buďte jemní a nic nepřehánějte. Cvičení je důležité, nechte křečka co nejčastěji objevovat prostředí kolem něj. Běhací koule je jen jedním ze způsobů, jak může bezpečně prozkoumat váš dům (používejte jen do 20 minut). Dalším skvělým způsobem je bezpečný otevřený prostor pro křečky s trubkami a krabicemi, do kterých mohou lézt. Co takhle postavit bludiště, které by mohl prozkoumávat?

 • Chraňte své zvíře před přímým slunečním světlem, v místnosti se stálou teplotou a bez průvanu. Ideální je ložnice nebo obývací pokoj.
 • Dvakrát denně zkontrolujte křečkovi potravu a vodu a ujistěte se, že jste z misky vyčistili všechny výkaly a dřevěné třísky.
 • Alespoň jednou týdně klec důkladně vyčistěte. Ujistěte se, že čistíte vše, čeho se vaše zvíře dotkne. Pro usnadnění této činnosti používejte lopatku na stelivo.
 • Zajistěte jim vhodné kolečko (běhací kolotoč), aby mohli ve svém výběhu volně běhat. Za noc mohou naběhat  až 9 kilometrů.
 • Nechovejte je v blízkosti televizorů nebo různých reproduktorů, protože ty mohou vydávat vysokofrekvenční zvuky, které je dráždí.
 • Nikdy v jejich blízkosti nepoužívejte žádné spreje, protože mohou produkovat toxické výpary.
 • Nepřeplňujte klec hračkami. Několik  hraček je v pořádku, ale pořád jim musíte zajistit co nejvíce prostoru k pohybu.
 • Přečtěte si článek Jak si hrát s křečkem zde.

 

Co budou potřebovat

Klec
Křečci potřebují hodně místa. Křečci potřebují hodně prostoru na běhání a hraní. Jejich výběh by měl obsahovat alespoň jednu až dvě plošiny/žebříky/trubky na prolézání, aby pro ně byl tento prostor dostatečně zajímavý. Mříže by neměly být od sebe vzdáleny více než 12 mm, jinak by se jim v nich mohla zaseknout hlava nebo by mohli utéct. 

Cvičební kolečko
Křečci jsou plní energie a za den uběhnou až 9 kilometrů, takže běhací kolotoč je pro jejich spokojenost ideální. Doporučujeme začít s kolečkem o minimální velikosti 25 cm – pokud váš křeček při běhu v kolečku křiví záda, je příliš malé a měli byste investovat do většího, abyste předešli zdravotním problémům. Problém je, že mnoho kompletních klecí na trhu se dodává s kolečkem vhodným pouze pro mladého křečka nebo pro jiný, menší druh křečka. Vy budete potřebovat větší.

Domeček
Křečci syrští potřebují v kleci domeček, aby se mohli v klidu schovat a spát. Čím tmavší místo na spaní mají, tím lépe pro ně. Prozohlédněte po takových, které jim poskytnou příjemné prostředí malé jeskyně.

Podestýlka
Dobrá podestýlka je velmi důležitá, aby nasákla moč a chránila jejich tlapky. Dobrým příkladem kvalitní podestýlky jsou speciální prachu zbavené hobliny, bezpečné pro hlodavce nebo například speciální granule vyrobené z buničiny, které pohlcují zápach a mají antibakteriální účinky. 

Nádoba s vodou
Ujistěte se, že zvíře v kleci dosáhne na napaječku s vodou, a pravidelně ji doplňujte, abyste mohli sledovat, jak pije. Tyto napaječky se mohou snadno ucpat, proto je velmi důležité je pravidelně čistit a kontrolovat, zda nedochází k problémům s průtokem vody.

Miska na krmivo
Křečkům syrským prospívá, když jsou krmeni “rozptýleně”, tedy ne jako prasátko u korýtka. Miska není vždy nutností – stačí, když denní dávku krmiva rozsypete po celém výběhu a oni se budou skvěle bavit tím, že budou šmejdit a všechno sbírat. Pokud však chcete misky používat, jsou nejlepší misky z nerezové oceli nebo keramiky, protože jsou hygienické, snadno omyvatelné a nelze je rozkousat.

Krmivo
Křečci syrští jsou všežravci, takže by měli být krmeni kompletní směsí pro  křečky. Je důležité, aby zvířata byla na nové krmivo přiváděna postupně, aby se předešlo rozhození jejich citlivých bříšek. Každý den by se jim měla podávat pouze lžička krmiva, aby se předešlo obezitě. Více potravě pro křečka se dozvíte v našem článku zde.

Něco na okusování
Stejně jako u všech hlodavců rostou zuby vašich domácích mazlíčků neustále, protože mají hypsodontní chrup. Hryzátka jsou nezbytná pro udržení jejich zubů v dobrém stavu. Pokud se vám zdá, že vaši křečci svá dřevěná kousátka nepoužívají, je dobré vyzkoušet různé druhy, abyste zjistili, která jim nejvíce chutnají, protože často mají preferované chutě a materiály. Dobrým začátkem je najít stejná kousátka, která měl předtím, než jste si ho přinesli domů, aby mu byla povědomá. Když se pak usadí, můžete se skvěle bavit tím, že poznáte, co má rád a co ne.

Pamlsky
Čas od času podávejte pamlsky, ale ne příliš často – jejich kompletní směs pro syrské křečky jim dodá potřebné a důležité živiny.

Hračky
Aby se vaše zvířátko nenudilo, když jste pryč, jsou hračky ideální pro jeho aktivitu a stimulaci. Pro křečky je k dispozici široká škála hraček od prolézaček po žebříky, ale můžete se také pobavit vytvářením hraček z kartonu, se kterými si mohou hrát a žvýkat je. Pokud si hračky vyrábíte sami, vždy zkontrolujte, zda je materiál bezpečný a zda neobsahuje lepidla a barvy neznámého původu. Článek o základní výbavě pro křečka pro Vás máme zde.

 

Možné zdravotní problémy

Přerostlé zuby
Křečci syrští mohou trpět přerostlými zuby, které může být nutné nechat prořezat veterinářem. Vždy se ujistěte, že má k dispozici dostatek materiálu na okusování.

Hibernace
Pokud jsou křečci chováni na místě, kde teplota klesne pod 5 ̊C, mohou upadnout do falešného zimního spánku. Může se zdát, že spí nebo jsou dokonce mrtví. Teplota se musí zvyšovat postupně, a to tak, že se křeček položí na přikrytou vyhřívací podložku nebo láhev s horkou vodou, maximálně však na 32 ̊C, a odnese se rovnou k veterináři. Pokud se vám zdá, že je vaše zvíře letargické nebo jakkoli nemocné, měli byste vyhledat veterinárního lékaře. 

 

Týdenní zdravotní kontrola

Zdravotní stav křečka byste měli kontrolovat pokaždé, když s ním manipulujete, abyste zjistili, co je pro vašeho křečka normální. Pomůže vám to rychleji odhalit případné zdravotní problémy, a tak co nejdříve vyhledat veterinární radu.

 • Je pod ocasem čistý?
 • Má všechny prsty a nehty? Jsou čisté a nejsou zarostlé?
 • Pohybují se nohy volně, bez potácení nebo ztuhlosti?
 • Jsou přítomny zuby? Jsou rovné a nepřerostlé?
 • Je nos čistý a bez výtoku?
 • Jsou oči jasné a průzračné?
 • Zkontrolujte uši – jsou hladké a čisté?
 • Je srst čistá, bez lysin a parazitů?
 • Foukejte do srsti; kůže by měla být zdravá, ne červená, suchá nebo šupinatá.
 • Prohmatejte tělo. Je dostatečně tučné? Nemělo by být nafouklé nebo kostnaté.
 • Poslechněte si hrudník. Je dýchání téměř tiché, bez sípání?

Pokud jste na některou z výše uvedených otázek odpověděli záporně, může vaše zvíře vyžadovat veterinární péči.

Snažte se se svým zvířetem co nejčastěji manipulovat a hrát si s ním, zjistíte, že odměnou vám bude mnohem spokojenější a přátelštější zvíře. Pokud si nejste stoprocentně jisti, že vy nebo vaše děti budete schopni věnovat vašemu zvířeti pozornost, kterou potřebuje, pak si to prosím dvakrát rozmyslete.

 

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments