Křeček je lepší než televize. Bude vás velmi bavit sledovat, jak prozkoumává svůj prostor a blbne v něm. Překvapí vás, jaké existují možnosti zábavy, jak si hrát s křečkem uvnitř klece. 

Někdy nemáte možnost svého křečka vyndat a mít ho venku. Ať už máte důvody jakékoliv, nevadí. Je spousta variant, jak si užít zábavu s křečkem, i když on zůstává uvnitř klece. Jak si můžete užít společný čas?

Koukejte se, jak křeček běhá

Divocí křečci denně uběhnou spousty kilometrů, aby našli jídlo. Běhání mají v krvi. Je proto fajn mu pomoci tento pud ukojit. Pořiďte mu do klece běhací kolotoč a sledujte, jak si na něm užívá pohyb. Křeček je při běhání v kolotoči velmi srandovní a roztomilý, takže tuto činnost vydržíte sledovat opravdu dlouho.

  • Je důležité, aby kolotoč byl velký tak akorát. Není vhodné, aby se křeček prohýbal v zádech.
  • Bezpečnější jsou plná kola. Křečkovi se tam nezachytí drápek nebo nožička a neublíží si.
  • Kolo pravidelně kontrolujte, zda se v pořádku točí a nedrhne. Případné překážky odstraňte. Jestliže kolečko vrže nebo drhne, zkuste ho trochu promazat olejem, který najdete v kuchyni.
  • Rozbitý kolotoč vyndejte ven, aby nedošlo k poranění.

Přineste do klece trochu přírody

Udělejte křečkovi radost prolézačkami z přírodních materiálů. Skvělé jsou třeba dřevěné větve. Nejenže po nich křeček šplhá, ale rád je bude i hlodat a tak si obrušovat své zoubky. Větev ustřihněte třeba někde na zahradě, nebo v ovocném sadu. Než ji ovšem vložíte do klece, je třeba ji dobře umýt. 

Jak umýt větev z venku

Větev očistěte a olamte nebezpečné větvičky, do kterých by si křeček mohl zaklínit nožku. V případě zaklínění a pádu by se mohl poranit. Poté větev omyjte mírně mýdlovou vodou. Nechte ji uschnout. Po uschnutí ji vložte do trouby a 45 minut ji pečte na 100°C. Tak zabijete všechny možné škůdce nebo jejich zárodky, které jsou ve větvi ukryté. 

Dávejte také pozor na druh dřeva. Některé je pro křečka toxické. Třeba vrba a topol. Větve z jehličnanů raději také nepoužívejte. Vhodné jsou spíše ty z ovocných stromů – meruňka, třešeň, broskev… Různé dřevěné prolézačky se dají koupit již hotové a připravené k použití.

Vytvořte trubičkové bludiště

Jistě najdete doma zbylé trubičky od toaletního papíru nebo kuchyňských ubrousků. Nebo je během krátké chvíle nasbíráte. Využijte svojí kreativitu a vytvořte z těchto trubiček křečkovi bludiště. Ovšem nepočítejte s jeho dlouhou životností. Křeček trubičky rád kouše a z těchto kousků si vystýlá hnízdečko na spaní. Nenechte se odradit a vyrobte další. Tato zvířátka velmi baví prolézat uměle vytvořenými norami. A vás bude bavit ho pozorovat, jak prolézá, hlodá a staví.

Vyrobte houpačku 

Zbyla vám doma role od velké lepenky? Vyrobte z ní křečkovi parádní houpačku. V podstatě není potřeba nic moc dělat. Pouze tuto roli zavěsíte do klece. Pověste ji tak, aby visela těsně nad zemí, ať si neublíží. Pak sledujte, jak křeček novou věc ve svém obydlí zkoumá a jak s ní blbne.

Skvělou zábavu připraví i tkanička od bot

Ze starých bot vyndejte tkaničku, nebo kupte novou. Čím širší, tím lepší. Odstraňte pomocí nůžek umělohmotné konce. Křeček by je mohl rozkousat a spolknout. Přeci jen je to hlodavec a kouše do všeho, co se dá. Tuto tkaničku pak zavěste odshora až dolů a sledujte, jak křeček šplhá. Pověsit se dá také nízko nad zemí z jedné strany klece na druhou. Váš křeček si tuhle zábavu zamiluje a hodně se u ní vyblbne.

Poschovávejte dobrůtky v jeho kleci

Křečci milují hledání jídla. Schovejte mu drobné dobrůtky na různá místa – do prolézaček, do rohů, na patro, kam vás jen napadne. Koukejte, jak jídlo hledá a nachází. Křeček bude čmuchat, pobíhat a plnit své tvářičky jídlem.

Křeček je velmi srandovní zvířátko a vy si s ním užijete spoustu srandy i pouhým pozorováním. Máte ještě chvilku času? Přečtěte si článek, jak se starat o křečka a co křeček nesmí.

Jaké jsou vaše zkušenosti s pozorováním křečka? Baví vás to? Nebo dáváte přednost hraním si s křečkem mimo klec? Napište nám svůj názor dolů do komentáře a článek sdílejte s dalšími chovateli těchto úžasných drobných savců.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments