Chov křečka má své velké výhody. Najde se také pár nevýhod, ale těch je minimum. Pokud toužíte po nenáročném společníkovi, který navíc oplývá nevídanou roztomilostí, křeček je to pravé ořechové. Má spoustu kladů a k tomu ty nejkrásnější a nejroztomilejší oči. 

+ Nízké počáteční náklady

Váš rozpočet je limitovaný a vy toužíte po domácím mazlíčkovi? Křeček pro vás může být tou správnou volbou. Jestli vás zajímá, kolik stojí křeček tak vězte, že první investice vás vyjde do tisícikoruny. Možná se vám poštěstí koupit i levnější vybavení přes bazar. Samotného křečka koupíte ve zverimexu kolem jedné stokoruny. 

+ Nízké měsíční náklady na chov

Počáteční investice je nejvyšší. Náklady na chov poté vychází kolem jedné až dvou stovek za období několika měsíců. Vašemu mazlíčkovi kupte již namixované krmivo, které stojí 1 kg cca 50 Kč. Tento pytel vám vydrží i několik měsíců. Jako pamlsky pak dávejte svému křečkovi kousky čerstvého ovoce nebo zeleniny, které máte zrovna doma.

+ Vodu nemusíte doplňovat několikrát denně

Už jako malá miminka se křečci naučí pít z pítka, které jim visí v kleci. Toto pítko stačí naplnit čerstvou vodou každý třetí den a váš křeček už se sám postará o ostatní. V horkých dnech tak nemusíte mít strach, zda jste nezapomněli dát každé ráno svému zvířátku vodu. Voda navíc v pítku vydrží čistá. Nepadá do ní podestýlka, ani zbytky jídla. 

+ Malé nároky na prostor

Nepotřebujete zahradu, ani blízký park na venčení vašeho mazlíčka. Nepotřebujete se ani dělit o většinu prostoru ve vašem domově. Vašemu křečkovi postačí klec. Klecí navíc existuje velké množství. Vy si tak můžete koupit tu, která bude přesně vyhovovat vašemu životnímu prostoru. Stačí nevelká klec, kde vytvoříte nějaké ty prolézačky a schovávačky, ať se vaše zvířátko zabaví.

+ Křečkovi nevelké rozměry

Křečci jsou známí jako kapesní zvířátka. Jsou dostatečně malí, aby je snadno mohly nosit i menší děti. Jejich velikost také zaručí, že vás mohou doprovázet kamkoliv půjdete. Při přenášení se ujistěte, že je váš křeček v bezpečí. Dávejte na něj pozor. Pokud upadne z velké výšky, může si zlomit nožičku nebo si jinak ublížit. Proto ho vždy dobře držte, jsou to mistři útěku. Na delší cesty si raději kupte přepravku na přenášení.

+ Samostatné zvířátko

Můžete se s ním mazlit a věnovat se mu. V případě, že na vás padne spousta povinností a vy nebudete mít čas se vašemu zvířátku věnovat, jeho to trápit nebude. Úplně v pohodě se zabaví sám a nebude nijak strádat. Což patří mezi další velké výhody, proč si pořídit křečka.

+ Lepší než televize

Křečci jsou rychlí, zvědaví a energičtí. Svým chováním nabízejí spoustu zábavy. Můžete dlouhou dobu sedět vedle klece a pozorovat vašeho křečka při práci a hraní. Budete se bavit u sledování, jak pracuje na svém hnízdečku, zkoumá věci a prolézá se po kleci. Mimo klec rád použije jako prolézačku vás a vaše paže. Křečíci jsou velmi srandovní a roztomilá zvířátka.

– Krátký život

Křeček se v zajetí dožívá 2–3 let. Což je relativně krátká doba. Tento bod se dá brát jako výhoda, i jako nevýhoda. Nevýhoda je to v případě, že jste na své zvířátko zvyklí. Máte ho rádi a chcete s ním být nejlépe po zbytek svého života. Život má ale svůj cyklus. Začíná a končí. 

Výhodou krátkého života křečka může být to, že náš život se mění. Jak už se tak někdy stává, i velmi chtěné domácí zvířátko se může změnit v obtíž. Pokud máte křečka, dá se délka jeho života zvládnout. V případě pejska, kočičky nebo jiného déle žijícího zvířátka by to mohl být problém. Za každé zvířátko, které si pořídíme neseme zodpovědnost. Po celý jeho život.

– Noční zvířátko

Křeček je aktivní převážně v noci. Bude hrabat, lézt, zkoumat, zkoušet, padat a provádět další různé zvuky. V noci. Když chcete spát. Pokud tedy nemáte možnost dát křečka do jiného pokoje, než kde spíte, mohl by vás v noci rušit a budit. To nemusí být zrovna příjemná záležitost.

– Alergie

Mezi lidmi se najde spoustu těch, kteří trpí různými alergiemi. Alergii můžete mít bohužel i na křečka. Pokud tedy vy nebo vaše děti nějakými alergiemi trpíte, poraďte se raději o jeho koupi s vaším alergologem.

Máte ještě chvilku čas? Přečtěte si článek 9 rad pro chovatele začátečníky nebo jak chovat křečka.

Žijete v jedné domácnosti s křečkem? Napište nám do komentáře, jaké jsou další výhody těchto malých, roztomilých zvířátek? Napište nám také, čím vás štvou 🙂 Článek sdílejte, uděláte tím radost všem křečkům.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments