Mít nějaké domácího mazlíčka je sen nejen mnoha dětí, ale i dospělých. Jenže pes nebo kočka vyžadují spoustu péče, času a v neposlední řadě také investic. S takovými rybičkami se zase člověk nepomazlí. Zakrslý králík může být dobrou volbou pro ty, kterým nevadí jeho zvýšené nároky na prostor a jsou ochotni se mu věnovat každý den alespoň chvíli.

Pokud tedy chceme mazlíčka nepříliš náročného, zároveň ale chceme mít možnost se s ním pomazlit, můžeme vybírat z různých druhů drobných hlodavců. Pojďme se podívat, co při výběru nového člena rodiny zohlednit a zároveň si představit nejběžněji chované druhy.

Na co myslet při výběru hlodavce

Nemá někdo ze členů rodiny alergii?

Na toto vás bude upozorňovat každá chovatelská příručka, nicméně pokud by se alergie u někoho v rodině vyskytla, velmi pravděpodobně nebude jiná šance, než se chlupáče brzy vzdát – srst je totiž velmi silný alergen.

Kolik prostoru bude můj nový kamarád potřebovat?

Většina malých hlodavců není na prostor náročná, nicméně platí, že čím větší životní prostor bude obývat, tím lépe. V malém bytě je také třeba brát v potaz umístění hlodavčího příbytku – nedoporučuje se umístění klece v místnosti, kde se spí. To platí i u druhů s převážně denní aktivitou. Další fakt je, že moč hlodavců může být nepříjemně cítit – dnes existují různé druhy steliva, která pachy velmi dobře pohltí, ale i na toto je dobré myslet při plánování, kam postavit novou klec. Malí hlodavci jsou také v naprosté většině tvorové společenští, počítejte tedy s klecí pro alespoň dva jedince.

Náklady

Nevyhnutelná součást chovu jakéhokoliv domácího mazlíčka. U drobných hlodavců nejsou sice náklady nijak závratně vysoké, ale na začátku je třeba počítat s nákupem klece, kde se může utracená suma vyšplhat do jednotek tisíců korun, ale pokud se spokojíte s klecí „z druhé ruky“, můžete velmi ušetřit, zkuste se  pozeptat  ve svém okolí, dost možná uspějete – přece jen, drobní hlodavci jsou celkově velmi oblíbení. U krmiva velmi záleží, zda svému mazlíčkovi dopřejete vyšší kvalitu a jste ochotni si připlatit, nároky na živiny obsažené ve stravě se u různých druhů liší. Nicméně krmivo, podestýlka a seno, u některých druhů také koupací písek, budou vaše pravidelné výdaje.

Výdaje nepravidelné, ale o to vyšší, mohou přijít v případě zdravotního problému vašeho mazlíčka. Cena za veterinární péči a případně také léky se pohybuje ve stovkách korun, nebude na škodu vytvořit si alespoň malou finanční rezervu.

A samozřejmě – samotný nákup hlodavce také něco stojí, byť jej můžete získat i darem.

Kde nového kamaráda pořídit?

Nejběžnější možnosti jsou tři, pojďme si postupně každou z nich rozebrat.

Přátelé, kteří mají mláďata

Velmi běžný způsob, jak si nového člena rodiny opatřit. Případně se porozhlédněte po chovatelských inzercích, na nějakého vhodného chlupáče určitě narazíte.

Chovatel

Chovatel, který má svůj chov registrovaný, vám zajistí nejen zdravého jedince, ale také vám může do budoucna poskytnout radu, pokud si nebudete jistí. U chovatele také prakticky vždy dostanete možnost vidět podmínky, ve kterých zvířátko žije, zároveň můžete vidět rodiče či jiné příbuzné. Chovatel vám také v určitých případech může vystavit dokument o původu zvířete, čímž je garantováno, že zvíře nepochází například z příbuzenského křížení. Cena u chovatele je mírně dražší, než v obchodě se zvířaty.

Obchod

Obchody se zvířaty často nabízejí velký výběr, ať už různých druhů, ale také si budete moci vybrat z jedinců různých barev, zároveň pořídíte vše, co budete do začátku potřebovat.

Samotný výběr – jakého vybrat hlodavce domů

Doporučuje se vidět jakékoli zvíře, které si chcete pořídit, opakovaně. Pozorujte, zda jen neleží apaticky v koutku ubikace, dále se zaměřte na celkový vzhled – lesklá srst bez holých míst, oči mají být čisté a lesklé, čumák suchý, jakýkoli výtok značí nějaký zdravotní problém.

Nyní si již pojďme představit nejběžněji chované druhy a uvést si některé výhody a nevýhody jejich chovu.

Morče

Z drobných hlodavců největší pro chov přímo v místnosti. Morče je společenské, pokud víte, že mu nebudete moci věnovat dostatek času, pořiďte si hned dva jedince – nejlépe dvě samičky, zpravidla se snášejí velmi dobře. U morčat pamatujte na to, že si nedokáží vytvořit vitamín C, je třeba ho dodávat ideálně ve formě čerstvé zeleniny, v létě pak čerstvé trávy, kterou nikdy nesmíte podat zapařenou! Jsou to výhradní býložravci. Morče se také uvádí jako ideální mazlíček k dětem, zde ale vybírejte odrostlejší jedince, ne čerstvě odstavená mláďata. Existuje mnoho plemen s různým vzhledem- bezsrstá, krátkosrstá, dlouhosrstá… Zde si tedy můžete vybírat z mnoha variant, ale mějte na paměti, že dlouhá srst potřebuje pravidelné česání.

Potkan

Velmi inteligentní druh, mezi jeho specifika patří schopnost naučit se různé povely, zdolávání překážek a podobně. Je všežravý, vyžaduje ale poměrně dost prostoru a podnětné prostředí, což znamená vybavení klece různými hračkami, závěsnými hamaky… Je ovšem možné, že se nesetká s vlídným přijetím, neboť stále jej spousta lidí považuje za „nečisté.“ Berte také v potaz, že potkan bude schopný dostat se přes různá dvířka, proto je nutné klec dobře zabezpečit.

Pískomil

Malý hlodavec s uličnickým vzhledem. Zabavit ho můžete například ruličkami od toaletního papíru nebo papírových utěrek. Je poměrně aktivní, proto potřebuje prostornou klec. Ke zvláštnostem chovu pískomilů patří také fakt, že si udržují srst v koupacím písku, stejně jako například činčily, které jsou tímto velmi známé. Pískomilové jsou všežravci, stravu lze možno zpestřit například moučnými červy.

Osmák degu

Poměrně oblíbený, stejně jako pískomil hodně aktivní, bohužel snadno přichází při svých kouscích k úrazům. Jsou velmi hbití a snadno se dostanou z klece ven, hrozí tak riziko poranění například při přehlodání kabelů. Klec je tedy nutné dobře zabezpečit. Jsou býložraví.

Křečci a křečíci

Velmi oblíbení domácí mazlíčci. Je třeba počítat s tím, že jejich aktivita je soumračná až noční, malé děti také poučit, že nesmí budit spícího křečka, protože by jim mohl ublížit. Ovšem zde si můžete vybírat z množství různých druhů křečků – křeček syrský (také známý jako medvědí nebo zlatý) je poměrně velký, výhodou může být, že je samotář, takže můžete pořídit klec menší, navíc, pokud je křeček sám, snadněji se ochočí. Obecně je ochočení křečka poměrně snadné. V případě velmi oblíbeného křečíka džungarského, nebo křečíka Roborovského, který je o něco menší, si můžete vybrat, zda se rozhodnete pro chov jednoho či více jedinců. Ideálně vezměte dvě mláďata z jednoho vrhu, případně dvě samice bez přítomnosti samce.

V současné době je možné vybírat ze speciálně upravených klecí s různými tunely a prolézačkami či žebříky, které zajistí, že váš chlupatý kamarád má o zábavu postaráno.

Není problém sehnat speciální krmné směsi pro křečky, které doplňte o seno, čerstvé luční byliny a kousek ovoce či zeleniny. Dbejte na stravu bez přebytku tučných semen (tučná je například slunečnice) a oříšků, křečci velmi snadno přibývají na váze.

Pokud nemáte zkušenosti s chovem žádného hlodavce, nebo jakéhokoli zvířete, křeček je velmi dobrou volbou pro svou  nenáročnost a snadnou ochočitelnost.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Miloslav
1 rok před

pop