Rozlišování pohlaví u křečků může být pro začátečníky trochu náročné, ale s trochou tréninku se to dá zvládnout. Vizuální rozlišení pohlaví u křečků je založeno na rozdílech v tvarech a velikostech pohlavních orgánů a vzdálenosti mezi análním otvorem a genitáliemi. Nejjednodušší způsob, jak rozlišit pohlaví, je vizuální kontrola. Samci mají větší a více výrazné varlata a anální uzlíky, zatímco samice mají menší a méně výrazné pohlavní orgány.

Určení pohlaví křečků může být obtížné, zejména pokud jsou mladí nebo pokud nemáte nutně k dispozici samce a samici křečka pro srovnání. Základní rozdíly jsou podobné u všech druhů křečků.

Vizuální rozlišení

První a nejjednodušší způsob, jak rozlišit pohlaví u křečků, je vizuální rozlišení. Samice mají menší a méně výrazné pohlavní orgány než samci. Kromě toho mají samice širší břicho, zatímco samci mají delší a užší břicho. Pokud máte více křečků, můžete je porovnat a vizuálně rozlišit jejich pohlaví.

Rozlišení na dotek

Pokud vizuální rozlišení nepostačuje, můžete použít druhý způsob, kterým je palpace. Palpace je dotyková metoda, při které se lehce a opatrně zvedne křečka a zkontroluje se vzdálenost mezi análním otvorem a genitáliemi. U samců jsou tyto oblasti odděleny větší vzdáleností než u samic.

Jak to provést?

Při provádění palpace je důležité postupovat opatrně a s citlivostí k potřebám vašeho křečka. Křečci jsou zranitelní a mohou být velmi citliví na dotek, zejména pokud nejsou zvyklí na ruce svého chovatele.

  1. Připravte se: Předtím, než se pokusíte provést palpace, si umyjte ruce.
  2. Zvolte správný úchop: vezměte si křečka do rukou a položte ho na dlaň. Ujistěte se, že křečka držíte pevně, aniž byste ho ale mačkali.
  3. Najděte anální otvor: Anální otvor je malý otvor, který se nachází na spodní straně břicha křečka. Může být obtížné ho najít, zejména u samců, které vypadají jako malé kulaté uzlíky. Tyto uzlíky jsou umístěny na obou stranách análního otvoru a jsou velmi výrazné.
  4. Zkontrolujte vzdálenost mezi análním otvorem a genitáliemi: Pokud jste našli anální otvor a pohlavní orgány, můžete zkontrolovat vzdálenost mezi nimi. U samců jsou tyto oblasti odděleny větší vzdáleností než u samic. U samic jsou pohlavní orgány menší a méně výrazné, takže je těžší je rozlišit.
  5. Buďte opatrní: buďte velmi opatrní a pečliví, aby nedošlo k zranění vašeho křečka. Křečci mohou být velmi citliví na dotek, takže je důležité postupovat obezřetně.

Rozlišení pohlaví u křečka zlatého (syrského)

Určení pohlaví syrských křečků bývá o něco snazší než u jiných druhů, protože rozdíly mezi samci a samicemi jsou poměrně zřejmé. Samice křečka syrského mají poměrně viditelné bradavky, které se objevují ve dvou řadách rovnoběžně s břichem a po jeho stranách. Bradavky jsou nejlépe viditelné, když má křeček krátkou srst na břiše. Samci křečka syrského mají poměrně zřetelná varlata, která vyrůstají ze zadní části těla. Varlata mohou být zatažená (jako u všech samců křečků) nebo skrytá srstí, ale obecně jsou ve většině případů patrná.

Určení pohlaví u křečíků

Křečíci mají některé znaky, které vám pomohou určit jejich pohlaví. Samci křečka zakrslého mají viditelnou pachovou žlázu umístěnou blízko středu břicha. Kolem žlázy může být také žluté nebo olejovité zbarvení, které vzniká v důsledku sekrece žlázy. Samice křečka zakrslého mají velmi malé pachové žlázy, které jsou obtížně viditelné. Samce křečka zakrslého lze také poznat podle varlat a tvaru zadního konce zužujícího se směrem k ocasu. Varlata jsou nejlépe viditelná u dospělých křečků. Samci křečka zakrslého jsou větší než samice, i když velikost je nespolehlivým měřítkem, protože se liší podle věku a jednotlivých zvířat.

Závěr

Rozlišování pohlaví může být pro začátečníky trochu náročné, ale s trochou tréninku se to dá zvládnout.

Vzhledem k tomu, že je důležité správně určit pohlaví vašeho křečka, je lepší být opatrný. Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně rozlišování pohlaví u křečků, obraťte se na veterinárního lékaře nebo zkušeného chovatele křečků.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments