Čtyři tlapky, dva krásné, černé, zářivé korálky a škubající vousky. Není snad nic roztomilejšího něž domácí křeček! Pokud uvažujete o jeho pořízení, ale nemáte s péčí o něj žádnou zkušenost, nevadí. Sepsali jsme pro vás 9 základních tipů, jak se starat o křečka. 

1. Vyberte a zařiďte mu klec

Váš nový mazlíček potřebuje bezpečný domov, který může prolézat a cítit se v něm příjemně. Vyberte do jeho klece různé barvy a tvary, tuby, všemožné vybavení a doplňky. Vytvořte svému křečkovi unikátní domov. Pořiďte mu podestýlku, do které se může pohodlně zahrabat. A v neposlední řadě mu nezapomeňte koupit pítko, které do klece umístíte. V pítku vydrží voda čistá daleko déle než v mističce.

Zajímá vás, jak levné je vybavení pro tohoto malého hlodavce? Přečtěte si náš článek, kolik křeček stojí a vše se dozvíte. 

2. Najděte ve vašem domově to správné místo pro jeho klec

Správné umístění klece vašeho křečka je velmi důležité. Odvíjí se od toho, zda vaše malé zvířátko bude šťastné, nebo naopak stresované. Dejte svého křečka někam stranou od největšího denního dění. Je rád součástí rodiny, ale přímo v centru ruchu se mu úplně líbit nebude. Hlasité zvuky ho mohou stresovat. 

3. Prvních pár dní zakryjte klec lehkým hadříkem

Když si přinesete křečka domů, vše je pro něj nové a neznámé. Zvuky, které slyší, světlo a vůně, které vnímá. Neví, co se s ním děje a zda se nedostal do nebezpečí. Dejte mu pár dní prostor, aby si v klidu zvykl na svůj nový domov. K tomu pomůže lehký hadřík přehozený přes klec. Dodá mu pocit bezpečí. Nemusíte se bát na chvilku hadřík sundat, když mu půjdete dát krmení.

4. Počkejte pár dní, než začnete vašeho nového křečka chovat

Jako u všech vztahů, chvilku trvá, než si na sebe účastníci trochu zvyknou a cítí se spolu příjemně. Na vašeho nového mazlíčka jste se už dlouho těšili a nejraději byste ho u sebe měli furt. Dočkáte se, ale vydržte pár dní. Nevyndávejte ho po několik dní z klece, jen ho krmte a uklízejte záchod. Tímto způsobem k vám získá důvěru a pak se nechá rád pochovat, bez zbytečných obav. Váš křeček bude více v klidu a váš vztah bude vybudován na vzájemné důvěře.

5. Dopřejte křečkovi pestrou stravu

Plnohodnotné krmivo pro malé hlodavce je základ zdravého stravování vašeho křečka. Má v něm důležité živiny, které potřebuje pro správný vývoj. Jeho mlsný jazýček také potěší kousek čerstvého ovoce či zeleniny. Nebojte se mu dát malé množství mrkve, brokolice, okurky, jablka, hrušky nebo bobulovité ovoce. 

6. Pravidelně čistěte křečkův prostor

Není potřeba křečka stresovat přílišným a častým úklidem jeho klece. Tento malý hlodavec má rád ovoněný prostor svým pachem. Dává tak najevo ostatním křečkům, že toto území je jeho. Nemáme na mysli, nechat mu klec nečištěnou a smradlavou. Značkovací vůni většinou člověk nepostřehne. Praktikujte zlatou střední cestu:

  • Oblast, kam křeček chodí na záchod čistěte denně
  • Podestýlku měňte dle potřeby – když je znečištěná, či mokrá
  • Alespoň jednou týdně umyjte misku na jídlo
  • Jednou týdně umyjte zevnitř nádobku na pití

Když dáváte novou podestýlku, omyjte klec, prolézačky a jiné hračky mýdlovou vodou. Díky tomuto kroku, bude křečkovo stanoviště voňavé i pro váš nos.

7. Pusťte občas vašeho mazlíčka mimo klec

Skvělý způsob, jak udělat vašemu křečkovi radost, je vypustit ho mimo klec. Alespoň jednou týdně. Vytvořte mu ohrádku, třeba pomocí knížek a leporel. Uvnitř ohrádky postavte křečkovi různé prolézačky a poschovávejte pár dobrůtek. Křečka hlídejte a neponechávejte bez dozoru. Umí velmi dobře utíkat a pak byste měli vystaráno na několikahodinovou zábavu hledání a chytání křečka po bytě.

8. Vytvořte si s vaším novým zvířátkem pouto

Díky trpělivosti, pravidelnému krmení, vypouštění křečka mimo klec a něžné komunikaci k vám křeček získá hlubokou důvěru. Díky těmto úkonům mezi vámi vznikne pouto a váš křečík vás bude mít rád. Přistupujte k němu vždy pomalu a dávejte mu dostatek času, ať si vás v klidu očuchá. 

Chcete mu vyčistit klec? Nebo ji pořádně umýt? Chcete ho vzít ven na prolézačky, které jste pro něj připravili? Nebojte se s ním mluvit a vždy mu řekněte, co ho čeká. Brzy si zapamatuje vaši vůni, váš hlas a bude je vnímat jako příjemné a bezpečné.

9. Zacházejte se svým zvířecím kamarádem opatrně

Na rozdíl od jiných malých zvířat je třeba křečky a křečíky zvedat oběma rukama. Držte je jemně v obou dlaních. Toto pravidlo platí i při odkládání. Buďte vždy opatrní, křečci mají tendence k náhlým a překvapivým útěkům. Může vám nečekaně vyskočit z ruky a upadnout. Takovýto pád může způsobit poranění. 

Berte také ohledy na jeho přirozenost. Křeček je noční zvíře. Buďte ohleduplní na dobu, kdy spí. V takových chvílích ho nerušte. Vám by se také nelíbilo, kdyby vás někdo vytrhl ze spánku. Když s ním mátě nějaké plány, počkejte, až se probudí.

Teď už víte, jak se starat o křečka. Nebo ne? Stále si nejste jistí a rádi byste se dozvěděli ještě pár rad? Najdete je v článku, jak chovat křečka.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli. Do komentáře nám napište, o jakém druhu křečka přemýšlíte? Který je pro vás TOP? A proč?

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments