Pořídili jste nevybavenou klec pro křečka a chcete se ubezpečit, že jí zařídíte tak, aby v ní nechybělo nic důležitého? Co vše by měla obsahovat si povíme v tomto článku.

Podestýlka

Jako podestýlka na dno klece se hodí dřevěné hobliny, velmi hojně používané a snadno dostupné. Ideální jsou větší hobliny z truhlářských dílen, zpravidla jsou takové hobliny téměř bezprašné. Nevýhoda hoblin spočívá v krátkodobém pohlcování pachů-maximálně sají jeden až dva dny, proto je nutná pravidelná výměna. Oblibě se těší také stelivo Asan-tato podestýlka se vyrábí z odpadu při výrobě dětských plenek, proto má vynikající savost. Její nevýhodou tvorba „vloček“, které se rády zamotávají do dlouhé srsti, pro krátkosrsté druhy ale může být vhodnou volbou, navíc skvěle pohlcuje pachy.

Materiál na hnízdo

Křečci si staví hnízdo, jako vhodný materiál pro stavbu se hodí natrhané papírové kapesníčky, toaletní papír, buničina. Ať už zvolíte jakoukoli alternativu, nikdy by neměla být uměle parfemovaná. Nikdy křečkům nedávejte staré noviny-tiskařská čerň je silně jedovatá!

Miska/Napáječka

Obě varianty jsou možné, ale z hlediska zachování čistoty vody je napáječka vhodnější. Křeček takto nemůže vodu znečistit svými výkaly, zbytky jídla… Na hladký povrch klece dobře přilne napáječka s přísavkou, nejčastěji mají tyto napáječky skleněné tělo. Na drátěnou klec se hodí napáječky se šroubovacím úchytem, bývají plastové, zakončené kovou kuličkou. Nevýhodou může být odkapávání u některých modelů, zpravidla k tomu dochází u větších objemů, nicméně pro křečka můžeme zvolit i nejmenší velikost, kde ztráty vody kapáním napáječky téměř nehrozí.

Samozřejmě je možné použít i misku, ideálně kameninovou, která je dostatečně těžká a křeček jí nemůže převrhnout, nebo misku s keramickou s glazurou. Ta je velmi vhodná i díky hladkému povrchu, na kterém se jen těžko tvoří sliz a následně rozvíjí zelené řasy, které vodu znehodnocují.

Miska na suché krmení

Není zcela nezbytná, krmení lze dávat volně na určité místo v kleci. Zde tedy záleží na vás a vaší preferenci, případně zkušenosti.

Hračky

Křeček je tvor hravý, je třeba mu dopřát co nejvíc různých podnětů. Pokud preferujete přírodní materiály, rozhodně ničemu neublížíte, ale plastovým výrobkům se vyhýbat nemusíte.

Běhací kolo

Pro křečky naprosto nezbytné! Udržuje nejen jeho fyzickou, ale i mentální kondici. Průměr kola volte v závislosti na druhu, pro křečíky stačí kola s menším průměrem, větší křečci se vyřádí v kole dostatečně velkém, tedy o průměru asi 20-30 cm. Nejčastěji se vyrábí kola z kovu či plastu. Kovová kola by měla mít dostatečně malé rozestupy mezi jednotlivými příčkami, pro jistotu je dobré kola vyplést papírem. Existují i kola tvořená kovou „sítí“, kde jsou jednotlivá oka velmi malá, takže nehrozí nebezpečí poranění. Pořídit takové typy není vůbec složité. Plastová kola lze snadno sehnat, zde problém s vyplétáním odpadá. Běhání v kole způsobuje hluk, na to je třeba myslet při plánování umístění klece. Kola jsou běžným příslušenstvím u vybavených klecí, ale lze snadno pořídit kola i samostatně.

Tunely

Velmi oblíbený herní prvek u křečků, nejběžněji se vyrábí z plastu, často jako součást vybavených klecí, ale stejně jako u běhacích koleček-lze je sehnat i samostatně. Nicméně plast křečci s oblibou rozhlodávají, je dobré myslet na to, že plastový tunel (nejen ten, ale jakoukoli plastovou část klece) bude nutné časem vyměnit. Krátkodobou, ale plnohodnotnou náhradou může být rolička od toaletního papíru/ kuchyňských utěrek.

Žebříky

Nejčastěji kovové či dřevěné, u křečků oblíbené. Kovové žebříky lze stejně jako běhací kola vypodložit papírem, mají-li příliš široké mezery mezi příčkami. Pokud spojuje žebřík jednotlivá patra klece, zajistí to křečkovi zábavu na dlouhou dobu. Dřevěný žebřík si můžete zhotovit i doma, stačí k tomu malé větvičky a kovový drátek. Jen dbejte na to, že by neměl být vyroben z větví peckovin a jehličnanů. Výhoda žebříku ze dřeva má i tu výhodu, že si křeček může o dřevo brousit hlodavé zuby.

Domeček

Také je možné ho vyrobit ze dřeva doma, v kleci by neměl chybět. Lze doplnit klec i domečkem z plastu. Domeček potřebuje vaší pravidelnou kontrolu, křečci si sem rádi schovávají zbytky potravy, která by se mohla kazit a plísně pak vyvolat nepříjemné zdravotní komplikace. Obecně ocení křečci všemožné úkryty, nejen domečky, ale i například doplňky z přírodních materiálů, které jsou dostatečně úzké a mají několik otvorů, kterými může křeček prolézat.

Houpačky, hamaky

Nejsou nezbytně nutné, pro křečky existují i vhodnější doplňky, jako například již zmíněná běhací kola, tunely a žebříky. Houpačky jsou nejčastěji látkové, pokud je křeček znehodnotí močí, budou velmi silně páchnout a i po vyprání může moč zanechat skvrnu. Zcela jistě ovšem můžete tento prvek ozkoušet, bude-li se vašemu křečkovi líbit.

Koupelny s pískem

Stejně jako v předchozím případě-nejsou absolutní nutností, s pořízením se nemusíte zatěžovat, ale pokud chcete vašeho křečka rozmazlovat, zcela jistě mu můžete koupelnu dopřát.

 

Co do klece křečka rozhodně nepatří?

Prašné piliny, které mohou způsobit mnoho zdravotních komplikací. Nevhodné je nabízení jakékoli textilie-vlákna mohou zanést lícní torby, totéž syntetická vata. Již zmíněné byly staré noviny, ale nehodí se ani jiné popsané či potištěné papíry. Dále dřevotříska-lepidlo v ní obsahuje toxické látky.

 

A co by rozhodně nemělo chybět?

Na závěr si pojďme shrnout, co by rozhodně měla klec obsahovat:

– bezprašnou podestýlku

– materiál na stavbu hnízda

– napáječku/misku na vodu

– běhací kolo (a dále tunel, žebřík či jiné hračky)

– domeček

Nyní již víte vše potřebné, abyste kompletně vybavili klec pro svého chlupatého kamaráda, pokud se budete řídit výše popsanými radami, nezapomenete na nic důležitého a váš křeček vám bude dělat jen samou radost.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments