Křečík džungarský je roztomilé zvířátko, které je součástí mnoha českých domácností. Pokud si plánujete domů pořídit tohoto křečíka i vy, první byste si ale měli zjistit co nejvíce informací ohledně toho, jak křečíky chovat. Myslete na to, že křečík se sám o sebe samozřejmě nepostará, a tak bude s jeho chovem spousta práce, ale také zábavy. Zároveň péče o křečíka není až tak náročná, a tak ji můžete dát na starost například starším dětem, které na sebe chtějí převzít první zodpovědnost a starat se o vlastního domácího mazlíčka.

Klec nebo terárium pro křečíka džungarského

Křečíci jsou velmi živá zvířata, a tak čím budou mít větší klec nebo terárium, tím budou spokojenější. Na druhou stranu křečíci jsou menší než klasičtí křečci, a tím pádem nepotřebují tolik prostoru. Velikost klece nebo terária by přesto neměla být menší než 40x30x20 cm. Ideálním řešením je kovová klec se dnem z plastu, protože křečíci rádi šplhají i po vodorovných mřížích. Křečíci se také rádi zahrabávají, takže čím vyšší bude spodní miska z plastu, tím méně podestýlky váš křečík vyhází ven z klece. Pokud chcete chovat více křečíků najednou, můžete zvolit klec s vestavěným patrem, aby měli křečíci více prostoru. Vzhledem k tomu, že křečíci velmi rádi využívají své zuby, rozhodně nelze doporučit chov zvířete v dřevěné bedně nebo kartonové krabici.
Kromě klasických klecí a terárií ve specializovaných prodejnách dozajista narazíte i na obydlí zvané labyrint pro křečky. Tato obydlí jsou většino z plastu a obsahují několik menších jednotek, které jsou propojené tunely, jimiž mohou křečíci prolézat. Křečíci si tato obydlí mohou velmi oblíbit a pokud máte více místa, je to skvělá volba. Vyhněte se ale velmi barevným kombinacím, které sice pěkně vypadají, ale takto jasné barvy v okolí nejsou pro křečíky přirozené.

Domeček na odpočinek

Klec je samozřejmě potřeba vybavit i dalšími doplňky, které zajistí křečíkovi příjemný život. Zaměřte se především na domeček, napáječku, misku a nejrůznější prolézačky. Domeček můžete buď zakoupit ve specializovaném obchodě, nebo ho sami vyrobit. Pamatujte ale na to, že by neměl mít žádné ostré hrany, o které by se křečík mohl zranit, ani by neměl být vyroben z materiálů, které mohou být jedovaté. Křečíci totiž mají ve zvyku všechno okusovat a snadno by se tak mohli otrávit. Domeček vybavte senem, slámou nebo starými kusy látek, ze kterých si křečíci uvnitř mohou zbudovat hnízdečko.

Podestýlky, misky a napáječky

Celou klec nebo terárium je také potřeba vystlat nějakým materiálem, ideálně biologickou podestýlkou. Naopak piliny nejsou příliš vhodné, přestože se často používají. Na krmivo můžete použít keramickou misku, jesličky nebo je jen nechat v některém z rohů klece. Vodu samozřejmě můžete křečíkovi také podávat v misce, mnohem praktičtějším řešením je ale napáječka, do které se nedostanou nečistoty. Většina křečíků se naučí napáječku rychle používat bez větších problémů.

Prolézačky a další zábava pro křečíka

Křečíkovo obydlí byste také měli vybavit nejrůznějšími prolézačkami, které křečíkovi zajistí zábavu a dostatečně často je obměňovat. Samozřejmě křečíkovi můžete koupit řadu hraček ve zverimexu, velké množství si jich ale zvládnete vyrobit nebo sehnat sami. Vhodné jsou například větvičky, které rozmístíte do klece, a křečíci po nich budou moci lézt a okusovat je. Nejlepší jsou větve z ovocných stromů, rozhodně se vyhněte větvím z jedovatých stromů nebo stromů, které byly ošetřeny proti škůdcům. Vyrobit můžete také různé dřevěné žebříčky a rozmístit je po kleci. Oblíbená jsou také otáčivá kolečka, ale na ty je dobré dát si pozor. Sice poskytují dostatek pohybu, ale u křečíků se na nich snadno vytváří závislost a potom ztrácí zájem o jakékoliv jiné aktivity.

Jak a čím křečíka džungarského krmit

Křečíci nejsou příliš nároční jedlíci, ale přesto se jim snažte poskytnout co nejrozmanitější stavu. V specializovaných obchodem často narazíte na směsi nejrůznějších semínek a granulí, které mohou tvořit základ křeččí stravy. Je ale vhodné ji doplnit ještě o některé čerstvé potraviny. Můžete křečíkovi například odkrojit kousek ze zeleniny a ovoce, které doma běžně máte.

Co je pro křečíka džungarského vhodné

Pro křečíky jsou vhodné různé sušené obilné směsi, nesolené oříšky, slunečnicová nebo dýňová semínka a ovesné vločky. Dále si pochutnají na pampeliškách, jetelu, luční trávě, téměř všech druzích ovoce. Ze zeleniny zkuste mrkev, špenát nebo hlávkový salát. Čas od času můžete křečíkovi dopřát i moučného červa nebo trochu bílého jogurtu.

Tohle křečíkovi nikdy nedávejte

Pro křečíky jsou naprosto nevhodné nebo jedovaté zejména klíčky brambor, syrové fazole, zlatý déšť, ocún a zelenina, která je upravená nakládáním nebo mražením.

Jak se ke křečíkovi chovat

Při první koupi křečka možná nevíte, jak správně s křečíkem zacházet. Ničeho se ale nebojte, stačí dodržovat několik základních pravidel. Po koupi křečíka co nejrychleji přesuňte do jeho nového domova, ať není zbytečně vystresovaný. Otevřenou přepravní schránku umístěte do nové klece a nechte křečíka, ať se sám osmělí a vydá na průzkum. Po přinesení křečíka domů ho nechte alespoň několik dní v klidu a nesnažte se ho vyndávat nebo si s ním hrát. K tomu budete mít dostatek příležitostí, až si křečík na svůj nový domov zvykne.
Nejvhodnější doba k ochočování křečíka nastává večer, kdy má křečík hodně energie. Postupně ho můžete navykat na svou ruku v kleci, nabízet mu malé pamlsky a získat si tak jeho důvěru. Poté můžete křečíka poprvé pohladit a jakmile si trochu zvykne, tak i zvednout. Krok za krokem si na vás křečík zvykne a brzy se stane přátelským členem rodiny.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Julie
1 rok před

Děkuju za informace