Křečci jsou roztomilí a chlupatí, ale než si je přinesete domů, měli byste se o nich dozvědět co možná nejvíce věcí. Zde je několik poučných a zajímavých informací, které vám možná pomohou sblížit se s vaším domácím mazlíčkem a pochopit více o jeho potřebách.

 1. „Křeček“, z německého slova „hamstern“, znamená „hromadit“, což je oblíbená zábava našich křeččích přátel.
 2. Křeček je hlodavec, jehož vědecký název je „Cricetinae“. Obsahuje 18 druhů v sedmi různých rodech a zahrnuje mimo jiné lumíky a myši.
 3. Křeček syrský je nejoblíbenější křeček domácí. Často jsou označováni jako medvídci, krátkosrstí křečci nebo křečci pro fajnšmekry, jsou velmi učenliví a rádi se nechávají chovat.
 4. První křečci pocházejí ze Sýrie, ale žijí po celém světě, například v Řecku, Belgii a severní Číně.
 5. Při správné péči a pozornosti se křeček může dožít 2 až 3 let.
 6. Protože jsou křečci noční tvorové, přes den přirozeně více spí a za soumraku jsou aktivnější. Nebuďte je, aby si hráli. Místo toho naplánujte interakci na pozdní odpoledne nebo podvečer poté, co si řádně odpočinou.
 7. Křečci si většinou užívají společnost svých rodičů a rádi se nechávají pouštět ze svého výběhu, aby si hráli. Zlepšete jejich zábavu tím, že jim postavíte bludiště, ve kterém se budou moci pohybovat, a pořídíte jim křečky míč pro nebo je umístěte do bezpečného, uzavřeného prostoru s křečky.
 8. Křečci jsou inteligentní tvorové, kteří se dokonce naučí své jméno. Pokud na křečka mluvíte a používáte jeho jméno dostatečně často, aby si zvykl, že ho slyší, může se dokonce naučit na zavolání přijít.
 9. Křečkovi neustále rostou zuby. Abyste je udrželi ve zdravé délce, poskytněte jim dostatek žvýkacích hraček a žvýkacích tyčinek aby se přirozeně opotřebovávaly.
 10. Křečci mají tendenci udržovat si ve svých obydlích pořádek, většinou si ulevují v jednom nebo dvou konkrétních koutech, takže je snadné je naučit chodit na záchod nebo alespoň každý den vybírat znečištěnou podestýlku, aby se jejich prostor udržel čistý.
 11. Většina křečků běhá velmi rychle a tvar a velikost jejich zadních nohou jim umožňuje běhat i dozadu.
 12. Křečci se přirozeně rádi schovávají. Zajistěte jim ve výběhu dostatek substrátu, pod kterým se mohou zahrabat a dutý úkryt, kde mohou odpočívat.
 13. Trpasličí křečci jsou dlouzí pouze 5 až 10 cm, zatímco syrský křeček může dorůst délky až 16 centimetrů.
 14. Křečky lze snadno vylekat. Vždy se ke křečkovi přibližujte ze strany, hlasem a voláním na něj upozorněte, že se k němu blížíte.
 15. Dobře sestavená strava křečka by měla obsahovat ovoce a zeleninu v umírněné míře. Zatímco pamlsky by měly tvořit jen asi 10 % celkové stravy křečka, několik kousků banánu, jahody nebo mrkve může být zdravým pamlskem. Po 24 hodinách odstraňte z jejich obydlí veškeré staré krmivo.
 16. Křečci jsou vybíraví a rádi se udržují v čistotě. Svůj díl práce můžete odvést tím, že jednou za měsíc umyjete celé jejich obydlí teplou mýdlovou vodou (vyhněte se dráždivým čisticím prostředkům na bázi čpavku).
 17. Čokoláda obsahuje chemickou látku teobromin, která může být pro křečky toxická. Vyvarujte se také podávání kofeinu nebo alkoholu křečkovi.
 18. Křečci se rodí slepí a i v dospělosti vidí jen několik centimetrů před nos.
 19. Čich je pro ně jedním z nejdůležitějších smyslů. Třou si pachové žlázy o předměty, které jim pomáhají cítit, a to je jeden z prvních nástrojů, který používají k orientaci ve svém prostředí a k tomu, aby vás poznali. Pomozte svému křečkovi tím, že se zdržíte používání silných parfémů nebo pleťových vod.
 20. Křečci mají lícní vaky, tzv. displostomy, které používají k ukládání potravy. I když se tedy může zdát, že váš křeček jí hodně, pravděpodobně si část potravy ukládá do tváří, aby ji mohl přenášet po svém obydlí a uchovávat v noře. Díky těmto velkým tvářím může křeččí hlava ve skutečnosti vypadat dvakrát, nebo dokonce třikrát větší než ve skutečnosti.
 21. Na rozdíl od jiných zvířat křeček obvykle nejí potravu jen proto, že se nachází v jeho prostředí. Protože toto zvíře nemá tendenci se přejídat, znamená to, že jídlo navíc může ležet celé dny netknuté. Denně odstraňujte staré ovoce a zeleninu nebo znečištěnou potravu a zbytky a dbejte na to, aby měl vždy k dispozici dostatek čerstvých možností.
 22. Křečci jsou samotářská zvířata, která by měla být ve svém výběhu umístěna jednotlivě.
 23. Křečci používají přední a zadní tlapky podobně jako lidé ruce, především k uchopení potravy a hraček.
 24. Křečci mají nálady. Podle jedné studie se křečci s dostatkem hraček a útulnou podestýlkou rozhodovali optimističtěji. Jinými slovy, můžete pomoci udržet svého křečka šťastného tím, že mu poskytnete dostatek zábavy a obohacujících příležitostí.
Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments