Kolik stojí křeček záleží tak trochu na vás a vaší povaze. Počáteční náklad vychází na několik stovek, pro někoho i několik tisíc korun. Záleží, jaké máte nároky, finanční možnosti a jací jste kutilové. Měsíční provoz křečka vás pak přijde od nuly do několika desítek korun.

Největší finanční výdaj je prvotní investice. Je nutné zakoupit prostor, kde bude váš křeček přebývat. Dále potřebuje nějaké vybavení pro pohyb a klidný spánek. Opakovaně pak již nakupujete jen podestýlku a jídlo.

Kolik stojí samotný křeček

Zvířátko jako takové nevyjde vůbec draho. Za vašeho nového mazlíčka zaplatíte kolem stovky, pokud si ho pořídíte ve zverimexu. Jestliže si chcete koupit křečka od chovatele, zaplatíte za něj stovek několik. Přístup chovatelů k jejich křečíkům je osobnější. O svá nová miminka se s láskou a pečlivostí starají, proto za ně zaplatíte více.

Kolik stojí vybavení pro křečka

Na začátku, kdy zvažujete koupi svého malého hlodavce, uvědomte si, že nekupujete jen zvířátko samotné. Je třeba i výbava pro křečka. Vytvořit mu prostor, kde bude žít. Co vše váš nový spolubydlící potřebuje?

Vytvořte křečkovi zázemí

Tento malý hlodavec ocení k bydlení klec nebo akvárium. Akvárko má tu výhodu, že všude kolem nejsou vyhrabané piliny a slupky od slunečnicových semínek. Klec má také své plusové body. Lépe v ní proudí vzduch a křeček se po špriclích může prolézat.

 

Kolik stojí klec pro křečka?

To záleží podle její velikosti a vybavenosti. Cena se také odvíjí od kvality použitých materiálů. Ty nejlevnější tak seženete kolem čtyř stovek. Se zvyšující se velikostí klece a množstvím použitých prolézaček a různých schovávaček, se pak můžete vyšplhat až k několika tisícům. Není ovšem potřeba mít pro jednoho malého křečka obrovskou klec. Zkuste se také poptat na sociálních sítích svých přátel. Možná má někdo jednu klec doma a neví, co s ní.

Dopřejte mu klidné spaní

Je důležité, aby měl křeček své zázemí, kde se může v klidu vyspat. Dopřejte mu domeček, který mu můžete zakoupit nebo vyrobit. Prostor pro odpočinek by neměl být příliš velký a zvířátko do něj potřebuje rychlý a bezpečný přístup. Kdykoliv bude venku a ucítí nebezpečí, poběží se rychle schovat. Pelíšek pro křečka vás tak vyjde od nuly – v případě domácí výroby – až po několik stovek.

Je zde i varianta pořídit větší domek a do něj kryté hnízdečko na spaní. Výběr je opravdu veliký. Prohlédněte si domečky pro drobné hlodavce a vyberte si. Někteří lidé žádné pelíšky, ani domečky neřeší. Křeček si samozřejmě poradí a někde v koutku si vždy vyrobí malé hnízdečko, kde spí. Otázka je, jak moc si takto shora nekrytý odpočine a zda není zbytečně ve stresu.

Křeček potřebuje pohyb

Jedná se o aktivní zvířátko. Dopřejte mu pohyb. Ideální jsou různé kolotoče pro malé hlodavce a prolézačky. Prolézačky pro křečky opět můžete zakoupit v obchodě, kde najdete krásné, z přírodních materiálů. Postavte z nich vašemu mazlíčkovi parádní hřiště.

Nebo je můžete vytvořit z věcí běžně dostupných. Váš malý chlupáček ocení na prolézání třeba větev z ovocného stromu, která mu bude sloužit i k obrušování zoubků – proč je obrušování zoubků důležité se dozvíte v článku: Jak chovat křečka. Než větev vložíte do prostoru klece, zkontrolujte, zda si v některém rozvětvení nemůže zaklínit nožičku a poranit se.

Žrádlo pro křečka

Mohlo by se zdát, když je křeček všežravec, že mu můžete dát v podstatě cokoliv. Že se s ním můžete podělit i o své vařené jídlo nebo různé polotovary. Toto nedoporučujeme. Tento malý chlupáček pravděpodobně sežere všechno, co mu nabídnete. Jeho tělíčko má poté se zpracováním nevhodné stravy spoustu práce. Tím se může zkrátit jeho život, nebo může trpět různými nemocemi.

Ke krmení potřebujete:

  • Pítko
  • Misku na jídlo
  • Mix pro hlodavce – plnohodnotné krmivo

Kolik stojí křeček – příklad

Vstřebali jste spousty informací, ale zatím stále nemáte jasno, kolik přesně stojí křeček.

Připravili jsme pro vás konkrétní příklad:

  • Křeček cca 100,–
  • Klec s kolotočem a domečkem cca 500,–
  • Podestýlka cca 50,–
  • Pítko cca 40,–
  • Miska na jídlo cca 50,–
  • Namixované žrádlo cca 60,–

Celkem vás první pořízení křečka vyjde na cca 800,– Kč. Tato cena je orientační. Záleží, jaké si vyberete vybavení. Klec a doplňky v ní vám klidně vydrží i několik generací křečků. Vyberte si tedy ty, které se vám opravdu líbí. Můžete si také prohlédnout online bazary, zda na nich někdo neprodává plné vybavení za nižší cenu.

Po prvotní investici do křečka vás čekají jen menší občasné výdaje. Například 1kg balík plnohodnotného krmení pro malé hlodavce vám vydrží několik měsíců. Kupovat tak budete spíše podestýlku, podle potřeby.

 Víte o někom, kdo plánuje pořízení domácího mazlíčka? Sdílejte s nimi článek, určitě je potěší, že na ně myslíte.

Jak plánujete vybavit prostor pro křečka vy? Rádi vytváříte nové věci a většinu doplňků vyrobíte sami, nebo vše raději nakoupíte? Podělte se s námi v komentáři.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments