Sýr bývá s hlodavci často spojován a nemusí jít jen o vtipné obrázky nebo kreslené filmy pro děti. Mají ho ale opravdu rádi? Někteří ano a křeči patří mezi hlodavce, který si na různých pamlscích pochutnávají s radostí. Je pro ně ale sýr zdravý? Sýr může být v menším množství pro křečky bezpečný, ale existuje pro ně celý řada vhodnějších pamlsků.

Je pro křečky sýr vhodný?

V menším množství není pro křečky sýr problém, ale neměl by tvořit pravidelnou součást jejich potravy.

Křečci jsou všežravci, kteří si pochutnají na různé stravě. Ve volné přírodě tvoří jejich jídelníček především různá semínka, zrna, trávy, byliny a drobný hmyz. Pro křečky chované v domácnostech se prodává řada směsí, které obsahují veškeré potřebné živiny a látky, které jsou prospěšné pro jejich zdravý růst a kvalitní život. Tyto směsi obsahují především semínka, zrní, vitamíny a minerály.

V zásadě by měla být strava křečka složena alespoň z poloviny z kupovaných směsí a druhá polovina z čerstvé zeleniny a doplňků. Řada druhů zeleniny je pro křečky vhodná, včetně kapusty, špenátu nebo brokolice (článek o doporučené potravě pro křečky čtěte zde). Mohou jíst také malé kousky ovoce jako jablka nebo banány. Mezi další pochoutky patří těstoviny, rýže, semínka a nesolené ořechy. Vyhýbejte se potravě, která obsahuje velké množství tuku, cukru a soli. Křečci ve své potravě nepotřebují mléčné výrobky, takže sýr není nutné křečkovi nabízet pro jeho správné prospívání.

Křečci mají chuť sýra většinou velice rádi, ale pro vysoký obsah tuků a sodíku pro ně sýry nejsou úplně nejzdravější. Pokud máš váš křeček sýr rád a dobře ho snáší, občas mu můžete kousek nabídnout – vždy ale v malém množství. Křeček by neměl dostat větší množství než je kousek sýra o velikosti hrášku, jednou nebo dvakrát týdně. Vybírejte sýr s nízkým obsah tuku a soli (mozzarella). Vyhněte se sýrům jako čedar, feta, balkán, parmazán nebo taveným sýrům, které také nejsou vhodné. Křečkovi nikdy nepodávejte plísňový sýr, který může být škodlivý.

Vedlejší účinky krmení křečka sýrem

Sýr není pro křečky toxický, pokud ho ale podáváte ve větším množství, může to vést ke zdravotním komplikacím. Někteří křeči sýr a mléčné výroby snáší dobře, jiní mají ale problém se zpracováním laktózy. Po konzumaci sýra nebo jiných mléčných výrobků může dojít u některých křečků k průjmu nebo zvracení. Vždy pozorně sledujte reakci vašeho křečka na podávanou potravu, kterou zařazujete do jeho jídelníčku poprvé. U sýru toto platí dvojnásob.

Příliš mnoho pravidelně podávaného sýru může vést vzhled k vysokému obsahu tuku k nadváze. Vysoký obsah soli může způsobit dehydrataci křečka a problémy s ledvinami.

Křečkovi nikdy nepodávejte větší množství sýra. V lícních torbách je schopen si jej odnést do svého domečku, kde se může zkazit a následně způsobit zdravotní problémy. Stejně tak může sýr v lícních torbách uvíznout.

Co dělat, když sní křeček příliš mnoho sýra?

Vždy je důležité sledovat aktuální stav vašeho křečka, především pak příznaky jako zvracení, průjem, celková letargie nebo ztráta chuti k jídlu. Pokud máte obavy o zdraví vašeho křečka, obraťte se co nejdříve na veterináře.

Pokud máte pochybnosti o krmení vašeho křečka sýrem, bude pravděpodobně nejlepší se této potravině úplně vyhnout a zvolit zdravější typ pamlsku.

 

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments