Přemýšlíte o pořízení křečka a nejste si úplně jistí, zda se o něj zvládnete postarat? Občas se stává, že chovatelé dělají drobné až větší chyby, které jsou zbytečné. Přečtěte si tento článek, kde se dozvíte o věcech, které nejsou pro tyto malé chlupáčky vhodné.

Nenechte křečka bydlet v rušné místnosti 

Když si křeček zvykne na novou rodinu, bude velmi rád její součástí. Dělá mu dobře rodinný ruch. Ale z povzdálí. Nechce být v centru dění. Umístěte křečka někam stranou, ideálně do vedlejší místnosti. Je to noční zvířátko a přes den potřebuje spát. Hlasité zvuky ho ruší a straší. Váš malý kamarád tak může být ve stresu a to není dobré pro jeho zdraví a spokojený život. 

Nedávejte klec k oknu, kterým větráte

Křeček je malé zvířátko a je citlivý na jakýkoliv průvan. Proto dobře promyslete umístění klece. Určitě ji nedávejte k oknu, které často používáte. Pokud otevíráte doma více oken, vzniknou mezi nimi dráhy proudícího vzduchu. Do těchto drah také křečka neumisťujte. Můžete mu tím přivodit nachlazení. Když už váš křeček nastydne, přečtěte si, co dělat v článku o nejběžnějších nemocech křečků.

Pořízení dalšího křečka není nejlepší nápad

Máte pocit, že na vašeho malého kamaráda nemáte dostatek času? Máte pocit, že je osamělý a je mu smutno? Přemýšlíte, že mu pořídíte  nového kamaráda – křečka? To není dobrý nápad. 

Když si křečka přinesete domů, rychle si zvykne na „osamělý“ život a naprosto mu to vyhovuje. Své věci si označkuje a nemá v plánu se o ně s nikým dělit. Jakmile mu přivedete nového parťáka, ihned se dostane do stresu. Své území bude bránit. Zoubky, drápky. Jestliže nemáte dostatek času se se svým křečkem mazlit a hrát si s ním, jemu to nevadí. Bohatě stačí, když mu zařídíte parádní klec se spoustou prolézaček a různými schovávačkami. Váš křeček bude naprosto spokojen.

Jednodruhová strava

Křeček jako my potřebuje různé vitamíny a minerály. Není proto dobré mu dávat stravu složenou pouze z jednoho druhu jídla. Opatřete mu již namixované plnohodnotné krmivo, kde je zastoupeno vše potřebné. Jako doplněk mu kupte různé pamlsky. Dávejte mu také dostatek zeleniny a ovoce. Radost a důležité látky mu dodají i červíci. Přečtěte si články Co jí křeček a jak ho nejlépe krmit a Jídelníček pro křečka.

Vodní lázeň tento malý hlodavec neocení

Křečci jsou velmi čistotná zvířátka, která pečlivě dbají o svou srsti. I když vám koupel křečka může připadat jako dobrý nápad, nedělejte to. Své zvířátko tím dostanete do zbytečného stresu. Zbytečného stresu, který je nepřítelem křečků. Jeho nadmíra způsobuje, podobně jako u lidí, různé nemoci. Z klece se line nelibý zápach? Je potřeba vyměnit podestýlku a vymýt klec, nikoliv vykoupat křečka.

Nerušte ho při spánku

Pokud váš křeček roztomile spinká a vy se nemůžete udržet, protože ho tak moc chcete aspoň zlehounka pohladit – zadržte. Křeček je noční zvířátko a přes den potřebuje spát. Dostává se do hlubokého spánku a jakékoliv dotyky a rušení ho opět vystavují velkému stresu. Počkejte do pozdního odpoledne/večera, až si váš mazlíček dostatečně odpočine a pak se mu věnujte. Nemůžete se ho dočkat? Zatímco odpočívá, vytvořte pro něj mimo klec prolézačky a poschovávejte pár pamlsků. Uděláte mu připravenou zábavou radost. 

Teď už máte představu o tom, co nedělat s křečkem. Možná vás teď ještě zajímá 9 rad pro začátečníky: jak se starat o křečka.

Napadají vás ještě nějaké činnosti, které nejsou dobré pro tato malá zvířátka? Zmiňte se o nich v komentářích a článek sdílejte se svými přáteli. 

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments