Křeček je celkem nenáročné zvířátko, existuje ale pár důležitých zásad, jak chovat křečka. Ve volné přírodě se tito hlodavci dožívají zhruba roku – roku a půl života. Většinou neumírají na nemoci nebo stáří, ale stanou se něčí potravou. Vaše péče o křečka tak může až dvojnásobně prodloužit délku jeho života. Stačí si jen osvojit pár pravidel.

Jak chovat křečka

Toto zvířátko patří mezi nejméně náročné domácí mazlíčky. Pokud tedy zvažujete koupi dalšího člena domácnosti, může být právě on tou správnou volbou. Péče o křečka je sice nenáročná, avšak má také své zásady. O živou bytost v zajetí je potřeba se starat tak, aby to bylo co nejpřirozenější jejímu druhu.

1. Strava + pamlsky

Křeček je všežravec. Dejte si záležet na pestrosti jeho stravy, kterou podávejte čerstvou, nebo v sušeném stavu. V chovatelských potřebách seženete již namixované plnohodnotné krmivo. To je dobré brát jako základ, díky kterému dáte vašemu křečkovi to nejdůležitější, co potřebuje pro správný růst a vývoj.

Dále jsou prospěšné různé pamlsky, které také zakoupíte ve zverimexu. Váš mazlíček ocení i malé porce zeleniny a ovoce. Snažte se podávat ty potraviny, které jsou méně nadýmavé. Zároveň si rád dopřeje hmyz – pár červíků, larev nebo broučka. Dodají mu spousty důležitých látek. Zkuste na procházce chytit malého broučka a přinést mu ho.

Denní porce vyváženého jídla:

  • Směs dle návodu a velikosti vašeho hlodavce
  • Malý kousek umytého a osušeného ovoce nebo zeleniny (pro pestřejší jídelníček pravidelně obměňujte druh)
  • 2 mouční červíci (brouček nebo malý kousek syrového, libového masa)
  • Čistá, odstátá, neperlivá voda

2. Úkryt pro klidný spánek

Ve volné přírodě žije křeček v norách, které si v zemi vytváří. Cítí se v nich bezpečně. Bez ohledu na velikost klece nebo terária vytvořte vašemu malému zvířátku místo, kde se může schovat a v klidu si odpočinout.

Toto zázemí můžete vyrobit z různých věcí. Je dobré, aby vámi vytvořený domeček neměl dno. V takovém případě by se prostor pro spaní mohl stát neprodyšným a vlhkým. Váš křeček v takových podmínkách může onemocnět. Dají se také zakoupit závěsné domečky z přírodních materiálů, do kterých vede žebřík nebo jiná cesta.

Pokud chcete mít bydlení postavené na dně klece, využijte třeba keramický květináč, který obraťte dnem vzhůru. Nebo přeřízněte kokosový ořech na dvě půlky a jednu použijte jako domeček. U obou případů vyřízněte, nebo jiným způsobem vytvořte vchod. Ostré části obruste, ať si váš miláček neublíží.

3. Pohyb a zábava

Křeček je hlodavec a tudíž hlodá. Hlodání není jen jeho zábava. Je to pro něj důležitá činnost, díky které si brousí své zoubky. Bez hlodání mu mohou kusadla přerůst a způsobit komplikace. Ideální pro přirozené obrušování zubů jsou různé větve nebo suchary. Uštípněte mu větvičku z ovocného stromu, ta je pro něj ideální.

Tento tvoreček je také, obzvláště v noci, aktivní zvířátko. Dopřejte mu pohyb. Vyběhá se například v kolotoči určeném pro hlodavce. Vyberte raději kolotoč, který je vyplněný. Pokud je tvořen ze špriclí mezi kterými je prostor, může mu do tohoto prostoru zapadnout nožička a při vysokých otáčkách se může poranit.

Vašemu křečkovi udělají radost i různé prolézačky a jiné zajímavosti. V zemi, kde přirozeně žije, si vytváří chodby. Toto mu krásně vynahradí třeba rolička od toaletního papíru. Tou bude nejen prolézat. Bude ji i kousat a stavět si z ní útulné a pohodlné hnízdečko.

4. Péče o křečkovu srst

Občas děláme věci s čistým srdcem a dobrým úmyslem, pro druhého to ale není vždy to nejlepší. Někdo by mohl mít pocit, že udělat lázně svému křečkovi, umýt mu srst nebo ho dokonce ostříhat – pokud máte doma variantu dlouhosrstého křečka – může být důkaz lásky a skvělé péče. Tady vás zastavíme.

Toto zvířátko má hmatové vousky u svého čumáku, podobně jako kočka. Má navíc také jemné hmatové chloupky na svých bocích, i končetinách. Ty slouží k orientaci ve tmě. Díky nim cítí různé překážky a odhadne, zda se vejde do otvoru, na který narazil. V případě ostříhání mu tento smysl narušíte.

Navíc je velmi čistotný a o svou srst se umí skvěle postarat sám. Nemusíte se tedy bát, že by zapáchal. Jestliže zapáchá, je to z jiných důvodů:

  • málo čištěná klec
  • nemoc

Při pokusu o jeho mytí mu můžete přivodit šok. Pravděpodobně se také bude chtít z této situace co nejrychleji dostat a tak může dojít i k poranění. Věřte svému křečkovi a péči o srst nechte na něm. Je zde jen jediná výjimka a to když se mu do srsti zamotají piliny nebo zbytky jídla. V takovém případě nežádoucí části ze srsti opatrně odstraňte.

5. Mazlení a společnost dalších křečků

Tento drobný hlodavec má velmi rozvinutý čich. Pomocí tohoto smyslu rozezná svého partnera, své příbuzné, nepřátele a také své chovatele. Zvykne si na vás a rád se s vámi pomazlí. Tak jako pozná vás, pozná i křečky, s kterými vyrůstal nebo žil, než jste si ho odnesli domů. Bezpečně také pozná křečky cizí, s kterými se velmi pravděpodobně bude pouštět do boje o své teritorium.

Ještě před pořízením křečka tedy zvažte, zda chcete jen jednoho. Jestliže jich toužíte mít více, kupte je najednou. Jsou na sebe zvyklí a vychází spolu. Když přinesete domů nového kamaráda, mohou se odehrát nemalé bitvy. Vy nakonec skončíte s dvěma klecemi. Promyslete tedy předem, jakou cestou se chcete v chovu křečků ubírat.

Máte zkušenosti s tím, jak chovat křečka? Jsou nějaké body, které byste rádi k článku doplnily? Neváhejte a podělte se o ně v komentáři. Potěší nejen nás, ale i chovatele začátečníky.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments