Pořídili jste si chlupatého kamaráda a objevila se u vás alergická reakce? Jaké jsou projevy alergie a co ji vlastně spouští? Není nutné hned vašeho křečka vystěhovat z bytu. Existuje pár opatření, které vaše reakce mohou zmírnit.

Projevy alergie na křečka

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému. Ten se rozhodl, že některé látky, většinou biologického původu, jsou nebezpečné. Jakmile se s nimi imunitní systém setká, vyrazí téměř okamžitě do boje. Reakcí pak jsou například oteklá sliznice, kýchání, svědění v krku, svědění v nose, časté smrkání. Objevují se také projevy na kůži, kopřivka nebo různé otoky. Ano, křečci mohou způsobit alergii. Stejně jako jiná zvířata.

Na co jste ve skutečnosti alergičtí

Většina alergií není způsobena srstí samotnou. Největším problémem je bílkovina nacházející se v sekretech zvířat a šupinách kůže. Tato látka je obsažena ve zvířecím mazu, slinách, moči apod. Co nejvíce se vyhýbejte všemu, co váš mazlíček vylučuje. Včetně kožních buněk. Křečci mají kůži jako všichni ostatní. Jednotlivé části odumírají a obnovují se. Tím, že má zvířátko srst, tyto již nepotřebné buňky v ní zůstávají zachycené. Při pohybu se uvolňují do vzduchu. Dostanou se téměř kamkoliv a zachytí se na kobercích, záclonách, oblečení apod.

V případě citlivosti na tyto částice je vaše sliznice drážděna. Reakce je vyvolána také v plicích. Obranný systém organismu se spouští. Někdy alergii zapříčiní i vůně křečka. Jako například aroma po čůrání. Popřípadě vás může dráždit podestýlka, ve které křeček žije.

Jak zmírnit alergii na křečka?

Nejdříve si ověřte, zda je to reakce opravdu na vašeho křečka. Ve chvíli, kdy se nesnášenlivost potvrdí, nezoufejte. Dá se udělat několik opatření na zmírnění příznaků. 

Nemanipulujte s křečkem

Toto je jedna z nejtěžších věcí. Svého křečka máte velmi rádi, chcete se s ním pomazlit, pohladit ho a hrát si s ním. Ale každá manipulace vás dostane do blízkosti látek, na které reagujete. Je tedy potřeba držet si odstup. Na křečka nesahejte a nemazlete se s ním. Tento tvoreček je velmi roztomilý a srandovní, dá se s ním užít spoustu zábavy i pouhým pozorováním.

Pravidelně čistěte kožich 

Je dobré ze srsti opakovaně odstraňovat odumřelé části buněk. Nikdy ale křečka nekoupejte! Prach z jeho kožíšku nikdy úplně nezmizí a vaše zvířátko koupelí stresujete. Existuje několik činností, které s křečkem nedělejte. Vyvarujte se jim, ať se nedostává do zbytečného psychického vypětí, které oslabuje jeho organismus a způsobuje mu různé nemoci. V případě, že to vašemu mazlíčkovi nevadí, opatrně ho češte měkkým hřebenem, který je lehce navlhčený. Ten pomůže prach částečně odstranit. Domluvte se s jiným členem domácnosti, případně kamarádem, aby vám s touto činností pomohl.

Klec křečka častěji čistěte

Alespoň 2x týdně. Obvykle to stačí jednou týdně, ale pokud jste alergičtí, odloučené částice v křečkově obydlí vás dráždí a vyvolávají reakce. Opět se domluvte s členy domácnosti, zda mohou uklízení klece dělat za vás. Pokud ji čistíte vy, používejte ochranné rukavice. 

Velmi záleží na povaze vaší alergie. Je silná? Jaké máte reakce? Je chov křečka pro vás nebezpečný, anebo vás jen obtěžuje? Alergie se někdy mění. Zhoršuje se, někdy slábne, až zmizí. Je při ní doporučováno zaměřit se na posílení jater. K tomu je ideální například bylina ostropestřec. 

Pokud se rozhodnete v chovu křečka pokračovat, mějte vždy po ruce potřebné léky, které vám při zvýšené reakci pomohou. Křečka také nenechávejte běhat po žádném povrchu, který se nedá otřít vlhkým hadrem a nikdy s ním nesdílejte svoji ložnici.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments