Chcete si pořídit křečka, nebo vám již jeden dělá doma společnost? Obáváte se různých nemocí, které ho mohou potkat? V tomto díle jsme si posvítili na parazity, úrazy, záněty očí a problémy se zuby. 

V 1. díle o nemocech křečků jste se dočetli o nachlazení, mokrém ocásku, průjmu a různých bouličkách. Nemocí, které mohou vašeho křečka potkat je více, proto jsme informace rozdělili do dvou článků. 

Již v prvním díle jsme zmiňovali důležitost znalosti údajů o nejbližším veterináři, který se zabývá i drobnými hlodavci. Není na škodu mít kontakt i na nejbližší pohotovost. V případě, že s vaším křečkem není něco v pořádku, zavolejte jim a domluvte se na dalším postupu. A teď už k nemocem.

Paraziti – blechy, svrab (prašivina)

Váš malý chlupáček se může potkat s různými parazity. Jak poznáte, že je váš křeček má? Jednoduše – podle častého škrábání. Váš společník se bude škrábat neustále. Často až do krve. Obvykle se dostavuje i ztráta srsti. Pokud se váš malý kamarád může udrbat, opatrně mu prohlédněte srst. Jemně ji dávejte na stranu a zkontrolujte celý kožíšek. Začněte na krku a za ušima. 

V případě, že vidíte v kožíšku malé černé tečky, pravděpodobně jde o blechy. Jestliže nic nevidíte, může se jednat o svrab. Ten si vrtá chodbičky ve vrchní vrstvě kůže, kterou se živí. A velmi svědí.

Při zvýšeném drbání je potřeba navštívit veterináře. Poradí vám, jak se parazita zbavit a co je nutné udělat s očistou křečkova prostoru. Máte doma ještě nějaká jiná zvířátka? Je možné, že i ona budou potřebovat nějaký ten zákrok. A co vy? Máte se těchto parazitů bát? Svrabu se bát nemusíte, ten na lidi nejde. Pokud jde o hladové blechy, ty jsou v krajním případě schopné jít i na vás. 

Jak probíhá léčba?

Vaše zvířátka dostanou kapky, které se aplikují do kožíšku. Většinou za krk. Dále budete muset vyčistit okolí, kde se vaši mazlíčci pohybují. Obzvláště jejich pelíšky. Křečkovi vyčistěte pořádně klec přípravkem proti parazitům. Prostředek nestříkejte přímo na zvíře, můžete mu tím ublížit! Vždy postupujte dle návodu.

Časté slzení – oční zánět

Slzí váš křeček? Je to buď známka nachlazení, nebo očního zánětu. Je možné, že se vašemu zvířátku dostalo něco do oka. Většina předmětů se přirozeně odplaví. Někdy se ale stává, že se očičko poraní nebo v něm předmět zůstane. V takovém případě oko hodně slzí, srst okolo je vlhká a může se slepit. Při neřešení tohoto problému se může očičko zanítit a začít hnisat. Oko natéká a křeček ho nedokáže udržet otevřené.

Jak řešit slzení u křečka?

Jestliže váš mazlíček slzí hodně, prohlédněte mu oko, zda tam neuvízl kousek nějakého předmětu. Očičko pomalu a jemně otevřete. Bude lepší když budete na ošetření dva. Jeden pevně zvířátko drží a druhý oko pročistí. Jako proplach použijte čaj z heřmánku, který zklidňuje. Na vypláchnutí se dá také použít borová voda nebo třeba Opthalmo-septonex. Po otevření oka jste narazili na hnis? Je potřeba nejdříve hnis čistým kapesníčkem opatrně otřít a až poté oko vykapat. Na hnisající oko vám veterinář napíše mastičku, kterou budete křečka ošetřovat. 

Pád z výšky, zaklíněná nožka

Někdy se může stát, obzvláště máte-li doma malé děti, že křeček upadne z výšky a ublíží si. Po pádu se většinou dostává do krátkého šoku. V tomto šoku se nehýbe, dýchá a má otevřené oči. Po chvíli se oklepe a je zase v pořádku. Nebo tak úplně v pořádku není a třeba kulhá? Nebo vůbec nechodí? Je možné, že má zlomenou končetinu. Někdy přímo po pádu se také stává, že má křeček zavřené oči a svíjí se bolestí. V takovém případě ihned odjeďte k veterináři nebo na pohotovost. Je potřeba ho prohlédnout a ulevit mu od bolesti. 

Při pádu z velké výšky může mít křeček i vnitřní krvácení. Je tedy lepší, když ho prohlédne odborník. 

Jak zamezit úrazu?

V případě, že jste si pořídili vysokou klec (přečtěte si článek: nejlepší klec pro vašeho křečka), rozdělte ji jednotlivými patry tak, aby křeček nemohl spadnout odshora až dolů. Dobře také prohlédněte všechny větve a jiné prolézačky, jestli se v nich křečkovi nemůže zaklínit noha. Vašeho mazlíčka nenechávejte běhat po stole a skříních. Chcete si s ním pohrát? Postavte mu ohrádku na zemi a neustále ho hlídejte. 

Problémy se zuby

Máte doma křečka = máte doma hlodavce. Hlodavcům neustále rostou zuby a proto musí hlodat a hlodat. Zoubky si hlodáním zkracují. V případě, že křeček nemá ve své kleci nic na okusování, mohou mu zoubky přerůstat a způsobovat komplikace. U přerostlých zubů je potřeba jejich zkrácení veterinářem. Tento zákrok probíhá v celkovém uspání zvířátka, což není dobré pro jeho tělíčko. Dejte vašemu křečkovi do klece větev nebo mu kupte hračky na obrušování zubů.

Nemocí, které mohou potkat vašeho křečka existuje více. Vypsali jsme vám ty nejzákladnější a nejčastější. Jestliže máte pocit, že se váš křeček chová jinak nebo s ním evidentně není něco v pořádku, raději navštivte veterináře.

Jaké jsou vaše zkušenosti ohledně nemocí křečků? Setkali jste se s některými? Podělte se s ostatními v komentáři. Máte v okolí dalšího chovatele křečků? Udělejte mu radost a článek s ním sdílejte.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments