Nemoci u křečků existují stejně jako u jiných stvoření. Jsou nemoci běžnějšího typu a pak nemoci vážnější. Jak poznat, že je váš křeček nemocný a co v takové chvíli dělat?
Je s vaším křečkem něco v nepořádku? Nebojte. Věřte, že všechno dobře dopadne a bude to dobré. Sepsali jsme vám několik základních nemocí, které mohou vaše zvířátko potkat.
Nemoci křečků a jak je poznat
Abyste byli trochu v klidu v případě, že váš mazlíček onemocní, je lepší vědět o nejbližší veterinární klinice a zvířecí pohotovosti. Zjistěte si také jejich provozní dobu a kontakt. V případě, že si nejste jisti, zda je nutná návštěva, předem jim zavolejte.
Křeček se chová v podstatě pořád stejně. Má svůj režim. Proto není tak těžké si povšimnout, že se s vaším křečkem něco děje. Jaké jsou nejběžnější nemoci křečků?
- Nachlazení
- Mokrý ocas
- Průjem
- Bouličky a boule
Nachlazení u křečků
Nachlazení poznáte podle zmírněné aktivity. Čumáček může působit oteklý od stálého utíráni výtoku, který z něj teče. Křeček slábne, jeho srst se stává matnější a můžete zaslechnout častější čichání a sem tam i kýchání. V takovouto chvíli se ujistěte, že křečkova klec není umístěna v průvanu. Pokud ano, přemístěte klec jinam.
Co dělat, když je váš křeček nachlazen?
Celou klec pořádně vyčistěte. Včetně nádob a hraček. Je také potřeba více se starat o podestýlku. Musí být stále suchá. Křečkovi udělají dobře vitaminy, ať už ty koupené nebo z čerstvého ovoce či zeleniny. Křeček také potřebuje být v klidu a nerušený. Musí hodně odpočívat a nabírat sílu. Pokud se do dvou dnů příznaky nezlepší, zavolejte svému veterináři.
Wet tail – mokrý ocas
Křeček má rád svůj klid. Změny v prostředí, jídelníčku, neopatrné zacházení, extrémní teploty, nový křečci, přemíra času mimo klec a spousta dalšího mu mohou způsobit velký stres. Tento stres může vyvolat bakteriální onemocnění zvané „mokrý ocas“. Obzvláště mladí křečci, kteří se poprvé ocitnou v nové rodině, tímto onemocněním trpí. Jak tomuto zamezit? Přečtěte si článek 9 rad pro začátečníky, jak se starat o křečka, kde najdete i tip, jak usnadnit křečkovi vstup do nové rodiny.
Jak poznat wet tail?
Tuto nemoc poznáte podle mokrého zadečku. Je celý vlhký a špinavý od stolice. Toto znečištění způsobuje velký průjem, který křečka ohrožuje na životě. Váš mazlíček také může trpět nechutenstvím a být podrážděný až agresivní. Průjem způsobuje také dehydrataci a křeček může do 72 hodin zemřít. Jakmile si všimnete mokrého a špinavého okolí řitního otvoru, ihned běžte ke svému veterináři nebo na zvířecí pohotovost. Toto onemocnění je velmi nakažlivé pro další křečky. Lidé se bát nemusí.
Jak probíhá léčba?
Váš křeček pravděpodobné dostane antibiotika a bude mu naordinován klid. Pokud máte jiná domácí zvířátka, nenechte je chodit ke křečkovi. Nevystavujte ho prudkému světlu, hluku a chladu. S veterinářem se také domluvte na vhodné stravě. Jednou za 2–3 dny také pořádně vyčistěte klec. Opět to dělejte tak, aby byl křeček v klidu. Zbytečně ho nestresujte.
Průjem u křečků
U křečků se můžete setkat i s klasickým průjmem. Jak ho poznáte? Křečkův trus je měkký, lesklý, maže se. Jeho řitní otvor může být trošičku mokrý. Ocásek je suchý. Když mu malinko zatlačíte na bříško, jeho reakce bude bolestivá. Možná se vás pokusí i kousnout. Průjem může být způsoben bakteriemi nebo také nevhodným složením potravy.
Jak křečkovi při průjmu pomoci?
Nedávejte mu nic sladkého, ani žádné oříšky. Než se mu upraví trávení, vynechte také ovoce a zeleninu. Můžete mu dát malinko živočišného uhlí. To čistí a váže na sebe škodlivé bakterie. Dopřejte mu dostatek pohybu, tím se masírují střeva a to je vede ke správnému fungování. Do pár dnů by váš křeček měl být v pořádku. Pokud ne, kontaktujte svého veterináře.
Jak předejít průjmu?
Veškeré ovoce a zeleninu, které vašemu zvířátku dáváte, pečlivě umyjte. Je také potřeba pravidelně vymýt nádobku na vodu. Propláchnutí nestačí. Stěny zevnitř pečlivě setřete. Jinak se na nich tvoří řasa. Snažte se, aby na nádobku s vodou přes den nesvítilo sluníčko. To růst řasy podporuje. Průjem také způsobuje plesnivé krmivo nebo nadměrné množství čerstvé stravy.
Boule na tělíčku
Na těle vašeho mazlíčka se mohou objevit různé boule a bulky. To mohou být různé nádory a je lepší, když vašeho křečka vyšetří veterinář. Některé druhy křečků mají na bocích pachové žlázky. Mohou vypadat jako bouličky a mít kolem vylysalá místečka. Křeček se těmito žlázkami otírá o svůj prostor a tím si ho značkuje. Pokud mu často čistíte klec, o to více je tento drobný hlodavec musí namáhat. Potřebuje dát všem případným vetřelcům najevo, že toto je jeho prostor. Zkuste tedy méně omývat klec.
Možná vás také překvapí, že například křeček syrský má opravdu velká varlátka. Zde se tedy také nebojte. Je to přirozený stav. Každé další podezřelé bouličky a boule raději ukažte odborníkovi. Pokud se jedná o vážnou nemoc, je lepší začít s léčbou co nejdříve.
Máte nějaké zkušenosti s nemocí křečků? Jaké a jak jste je řešili? Napište je do komentáře pod článek, pomůžete tak ostatním chovatelům. Článek sdílejte, ať může pomoci co nejvíce křečkům.