Stalo se vám, že jste schytali bolestivé kousnutí od vašeho malého kamaráda? Jaký byl důvod a jak zařídit, aby se to podruhé neopakovalo, si vysvětlíme níže.
Proč mě křeček kousnul?
Odpověď je jednoduchá: Bál se. Křeček nekouše proto, že by byl agresivní, ale brání se věcem, ze kterých má strach. Zpravidla není kousnutí hluboké, často ani neteče krev, což ale nemění nic na tom, že je nepříjemné, zvláště pak pro děti.
Křečci někdy pouze „ochutnávají“ – rozhodně vás nechtějí kousnout a ublížit vám. Nicméně odhadnout, kdy jde o nevinné poznávání vaší ruky a kdy se naopak chystá křeček stisknout pevněji, může být pro začínajícího chovatele oříšek. Proto neuškodí rozvážnost a obezřetnost při počátečním ochočování.
Co tedy dělat, aby křeček nekousal?
Stručně: Získat křečkovu důvěru a postupně si malého kamaráda ochočit. Vyžaduje to od vás velkou dávku trpělivosti, záleží na každém křečkovi, ale počítejte s tím, že v průměru trvá tři až pět týdnů, než si chlupáč vytvoří kladný vztah k vaší ruce a nebude se jí bát.
A jak si křečka ochočit?
Na úvod jedna zásadní poznámka: Nikdy křečka netrestejte! Křik, či fyzické ubližování nepřichází v úvahu! Pokud křeček nechce spolupracovat, nechte ho být a pokračujte další den. Tresty ale ničemu nepomohou, na to pamatujte.
1Krok první: Jak se křeček chová
Zásadní je, aby si křeček zvyknul na vaši přítomnost. Prvních pár dní po přinesení nového člena rodiny věnujte tomu, že budete křečka pouze pozorovat (viz článek 9 rad pro začátečníky). Nepokoušejte se o jakýkoli kontakt či braní do ruky. Vysledujte, kdy křeček spí a kdy je naopak nejčilejší. Pokud se vám podaří zjistit, v jaké době křeček nejvíce přijímá potravu, hodně vám to pomůže v dalších týdnech. Hodí se také vědět, na čem si křeček opravdu pochutná.
2Krok druhý: Vaše přítomnost
Začněte velmi pozvolně. Seďte vedle klece v době, kdy je křeček bdělý a mluvte na něj. Můžete i číst, nebo zpívat, je důležité, že křeček si zvyká na váš hlas. Pozorujte, zda na vás křeček nějakým způsobem reaguje. Stále se vyvarujte jakémukoli jinému kontaktu, ještě se nesnažte dát ruku do klece. Váš hlas se postupně stane pro křečka známým a budete o krok blíž chvíli, kdy bude možné vzít křečka do ruky.
3Krok třetí: První kontakt s rukou
Zde existují dva postupy, které je možné vyzkoušet. První spočívá v položení ruky nejprve na vrchní část klece a postupné snižování ruky čím dál níž, až na dno. Druhý postup: Ruku položte rovnou na dno klece. Ať už zvolíte první či druhou variantu, v momentě, kdy se vaše ruka dostane na dno klece, nechte ji volně položenou. Pořád na křečka nesahejte, s rukou se snažte co nejméně hýbat, aby se zbytečně nevyděsil. Nechte chlupáče poznávat vaši dlaň, vložte do ní oblíbený pamlsek (případně můžete zkusit třeba semínka, oříšky nebo rozinky) a čekejte, až si ho vezme. Zatím nespěchejte se saháním na křečka samotného. Žádné prudké pohyby!
4Krok čtvrtý: Křeček v ruce
Velmi pravděpodobně si do vaší ruky vleze křeček sám, když zjistí, že nepředstavuje hrozbu a nabízí něco dobrého k snědku. Můžete si vypomoci tak, že pamlsek umístíte tak, aby křeček musel do dlaně vlézt. Pokud se vám podaří křečka do vaší ruky nalákat, opakujte tento krok po několik dní, zatím bez zvedání křečka ven z klece či přidržování druhou rukou na zádech, to by mohlo křečka vyplašit. Po několika dnech můžete zkusit zvednout křečka pár centimetrů nad dno klece, nicméně pořád pouze v rámci klece – křeček by mohl utéct, pokud by se ocitl pouze ve vaší ruce mimo známé prostředí. Zde je zapotřebí velká dávka trpělivosti, křečka musíte zvedat postupně, následně ho začít přidržovat druhou rukou na zádech, než bude bezpečné vyndat křečka z klece úplně bez obav, že by mohl utéct.
5Krok pátý: Křeček ochočen!
Ve chvíli, kdy křečka můžete vyndat z klece, aniž by se pokusil o útěk, máte jeho naprostou důvěru. Takto ochočený křeček nemá důvod vás kousnout. Můžete se s křečkem mazlit, případně ho pustit proběhnout se na gauč či postel, zde ale mějte na paměti, že musíte křečka neustále hlídat! Toto stvoření je mistr útěků, navíc je v mžiku pryč. Proto pouštějte jen opravdu ochočené křečky, které zvládnete nalákat na pamlsek a vrátit zpět do klece. S volným výběhem ale rozhodně nespěchejte.
Shrnutí
Závěrem si shrneme celý postup ochočení v bodech:
- Pozorování – co a kdy křeček dělá?
- Mluvení na křečka
- Položení ruky na dno klece
- Pamlsek z ruky
- Křeček vleze do ruky, postupné zvedání
- Úplné vyjmutí křečka z klece
A to je vše. Nezbývá než popřát hodně trpělivosti a co nejvíce radostných chvilek strávených s vaším křečkem 🙂
Zdravím, před dvěma týdny jsme si pořídili samičku křečíka džungarského. První týden byla hodná, nebyl žádný problém, teď ale, když otevřeme klec, abychom jí třeba jen dali pamlsek dovnitř, piští a chce nás kousnout. Udělali jsme jí i „výběh“ s různými prolézačkami, vše z kartonu, kde jsme jí i dali naši ruku nebo pamlsek přímo z ruky. Teď začne pištět sotva otevřeme klícku. Máme plastovou ubikaci a mřížkou nahoře. Vše uvnitř je plastové – domeček, kolo, miska na jídlo… pítko má také plus jsme jí dali roličku od toaletního papíru, aby se víc zabavila. Mám vydržet, nebo je to náznak něčeho vážného, že jí třeba ubikace nesedí?
Ještě jsem zapomněla dodat, že nejdříve začne hrabat všude po ubikaci, pak začne škrábat na stěny. To je pro nás znamení, že jí nesmíme dát ruku, protože právě začne pištět a kousat.
dobry den dohromady jsem měl 25 křečku Jungarskych miluju je a nikdy jsem je netrestal fungovalo to a ted mi vždy vleze na ruku a neboji se mne dobra stranka (: